Final în Liga a III-a: Pecica a pulverizat Socodorul cu scor de maidan, Cermeiul se salvează!

În această seară s-au tras concluziile play-out-ului seriei a 8-a a Ligii a III-a la fotbal. Cermeiul și Socodorul luptau pentru evitarea locului 9, retrogradabil, cu „sămădăii” având un punct peste formația arădeană promovată vara trecută. Ambele echipe jucau derby-uri arădene în deplasare, la Lipova și Pecica, adică primele clasate în play-out și sperau să profite de faptul că gazdele, conjudețene, nu mai aveau miză în ultima rundă. Nu a fost însă deloc așa, asta pentru că Progresul Pecica, demult câștigătoare matematică a play-out-ului, pe locul 5, și-a luat foarte în serios rolul și deși a fost condusă cu 2-0 și 2-1 la pauză, a făcut o a doua repriză extraordinară, în care a înscris de nu mai puțin de opt ori, pentru un incredibil 9-2 la final! Eșec cât se poate de sever, cu care Socodorul se întoarce în Liga a IV-a, cel puțin sportiv.

Pecica a pulverizat Socodorul cu un incredibil 9-2, Ineul câștigă la meciul de adio!

Nici Cermeiul nu a avut viață ușoară la Lipova, unde nu a reușit să câștige, a și tremurat la auzul primelor vești de la Pecica, unde Socodorul avea 2-0 la un moment dat, dar a răsuflat ușurată în partea a doua, astfel că i-a convenit și egalul, 0-0. O remiză cu care și Șoimii își asigură locul 6, al doilea din play-out, profitând de înfrângerea surprinzătoare a Periamului la deja retrogradata ACB Ineu, scor 2-1. Zărăndanii își iau adio de la Liga a III-a cu o victorie, dar per total sezonul e dezamăgitor pentru echipele arădene, cu Pecica și Lipova fruntașe doar în play-out și cu Ineul și Socodorul retrogradate.