Final de sezon la rugby în șapte: CS Universitatea Arad a încheiat pe 10, în clasamentul general

CSU Cluj a câștigat ediția 2022 a Campionatului Național de Rugby 7s, ultima etapă a competiției având loc în weekend la București, pe Stadionul Național de Rugby Arcul de Triumf. Jucătorii pregătiți de Cristian Săuan au câștigat toate cele trei runde ale turneului, primele două având loc la Iași și Gura Humorului, terminând competiția neînvinși, cu 16 victorii din tot atâtea partide. Locul secund a fost ocupat de revelația acestei ediții, tânara și nou înființata echipă CSM Constanța, pe treapta a treia a podiumului urcând CSM Galați. La Campionatul Național de Rugby 7s masculin au participat 14 echipe din România și o selecționată a Republicii Moldova, aceasta din urmă nepunctând în clasament. CS Universitatea Arad a fost repartizată în grupa A la ultimul turneu, de la București, alături de CSU Cluj, în fața căreia a cedat clar, scor 0-55 și RC Grivița-UNEFS, cu care a pierdut mult mai strâns, 12-22.

Două victorii și trei înfrângeri, la ultima etapă de la București

Cu două puncte, studenții” pregătiți de Marian Grindei au terminat ultimii grupa și au jucat în meciurile de clasament pentru locurile 9-12, înregistrând două victorii, 24-15 cu CS Olimpia și 31-19 cu Phoenix Brașov și o înfrângere, 7-20 cu CS Sportul-Dinamo. La final s-a tras linie, iar rugbiștii arădeni au terminat atât etapa din capitală cât și în claamentul final pe locul 10, CS Universitatea având următorul lot pentru acest sezon de Rugby Sevens: Farcaș, Marinca, Burai, Țepurică, Postolache, Novacovici, Gîrda, Delcea, Manoilă, Berki, Argintaru, Zaiba, Anton, Zsucs, Lucanu, Gabor, Ene, Erdei, Morcan, Vajdovici și Perici. Vă reamintim că Aradul nu s-a înscris în noua Ligă Națională de rugby clasic, în 15, motivând probleme financiare.