Fetele de la Piroş nu se simt bine în deplasare, eşec şi la Odorheiu Secuiesc

AC Piroş Security Arad a pierdut a doua deplasare consecutivă pe terenul unei echipe cu pretenții de podium în Liga 1 la fotbal feminin. „Leoaicele” lui Dan Cuedan au plătit tribut din nou startului slab de meci, Vasas Femina având 3-0 pe tabelă după nicio oră de joc. Ca și runda trecută, egipteanca Sheata a luat primul gol dintr-o execuție de excepție a unei adversare. În minutul 7, Orban a tras din prima de la 25 de metri și mingea s-a dus la vinclul porții arădene. În minutele 48 și 58, Beno a făcut dubla, cu două şuturi din careu. Arădencele s-au aruncat în atac cu toate liniile în ultima jumătate de oră și, după ce Kugler a trimis în bară de la mare distanță, lui Vanu i s-a anulat un gol pe motiv de offside.  Până la urmă, junioara Estera Prunar a redus din diferență, fosta jucătoare a Viitorului marcând cu un lob perfect de la marginea careului, pentru ca în ultimul minut, Kiss să îşi introducă mingea în proprie poartă, scor final 3-2. Așadar, fetele de la Piroş pierd al treilea meci stagional din tot atâtea deplasări, Cuedan  acuzând și prestația brigăzii conduse de Claudiu Ștef, din Târgu Mureș.

S-au trezit prea târziu cu Vasas, Cuedan se plânge şi de arbitraje

AC Piroș Security Protect a început cu: Sheata – Cauni, Șuveț, A. Ion, Tomescu – Voinea, Bozian, Olariu (54 Vanu), Prunar – Kugler – Salwa. Cu doar trei puncte în clasament, echipa lui Cuedan e pe locul 8 în clasament, iar etapa viitoare primeşte vizita celor de la Fair Play Joc Cinstit, formaţie ce s-a impus în această rundă cu 3-1 în faţa celor de la Poli Timişoara şi care a acumulat cu 12 puncte după cinci etape. CSS Târgovişte – Olimpia Cluj 0-13, Ladies Târgu Mureş – CSM Alexandria 0-7 şi Heniu Prundu Bârgăului – ACS Fotbal Feminin Baia Mare 5-0 sunt alte rezultate consemnate în etapa din weekend. Conduc în clasament Heniu şi Vasas, ambele cu 15 puncte, urmate de Olimpia Cluj, 12 puncte, dar campioana are un meci mai puţin jucat, acea restanţă din runda inaugurală cu Piroş Arad.