Fetele de la Piroş au scăpat victoria printre degete în derby-ul cu Vasas

„Leoaicele” de la Piroş Security Arad au revenit pe teren, astăzi, la o lună după ultimul meci disputat în Liga 1 de fotbal feminin. Pauza lungă datorată cazurilor multiple de Covid-19 din cadrul lotului şi tragedia pierderii antrenorului Florin Bugar au lăsat urme adânci în echipă, dar cu toate astea fetele s-au ambiţionat şi au făcut un joc bun pe terenul celei de-a doua clasate, Vasa Femina Odorheiu Secuiesc. La intrarea pe teren,  arădencele au pătruns cu tricouri albe, imprimate cu poza regretatului tehnician, pe care se putea citi mesajul: “Ne-ai antrenat sa fim puternice, iar acum luptăm sa te facem mândru! Nu te vom uita niciodată!”. Chiar şi fără noul antrenor, Dan Cuedan, reţinut acasă de probleme personale, arădencele au deschis scorul în minutul 8, prin Sucilă, iar în partea a doua au ratat o serie de ocazii mari, în special prin azera Parlak, care a irosit şi un penalty, în minutul 73!

Miercuri vine la Arad nou promovata Banat Girls

La una din puţinele faze de poartă, gazdele au egalat prin Szasz, în minutul 61, scor final 1-1. Punct important obţinut de Piroş, dar cu puţină concentrare la finalizare se putea obţine victoria. Miercuri, la Sânnicolau Mic, trupa lui Cuedan înfruntă în etapă intermediară nou promovata Banat Girls. Piroş Security a evoluat la Odorhei în formula: Maha – Olariu, Ancăș, Prisăcari, Marcea – Șuveț, Răduc, Sucilă, Drăgan – Parlak, Sîrbovan (71 Neacșu). (foto: Vasas Femina FC Székelyudvarhely, Facebook).