Festival al rugby-ului la Arad: veteranii din vest au jucat și ei, pe „Banatul”

Rugby-ul arădean trăiește la ora asta mai ales prin competițiile de juniori la care participă, dar și pe care le organizează, așa cum a fost cazul celei de duminică. Aici, pe terenul „Banatul” din Sânnicolau Mic, cinci cluburi din țară (Warriors Timișoara, Vulturul Negru Oradea, Venus Rifil Piatra Neamț, CSM CSR Sibiu și CS Unirea Alba Iulia) au angrenat 120 de copii, care s-au duelat la mai multe categorii de vârstă. Aradul a fost reprezentat de Sofia Grindei (categoria U8) și Casian Stoica (U10). Pe o vreme frumoasă de toamnă, bucuria jocului cu balonul oval a fost totală.

Bucuria jocului cu balonul oval a fost totală

Nu s-au întocmit clasamente, dar organizatorii au avut grijă să răsplătească participanții cu diplome, cupe, dar și medalii clasice pentru competițiile juvenile de rugby. Regalul rugbistic de la Arad s-a încheiat cu un meci demonstrativ al veteranilor timișoreni și arădeni. Pe teren au intrat jucători din generația pregătită de profesorul Cornel Mitan, dar și cei sosiți în vestul țării după anul 2000.