FCU Craiova a câștigat barajul cu Voluntariul și merge în finala pentru Conference League

FC U Craiova 1948 s-a impus după executarea loviturilor de departajare în fața celor de la FC Voluntari și s-a calificat astfel în finala barajului pentru preliminariile Conference League, acolo unde se va duela cu locul 3 din play-off-ul Superligii, care va fi disputat în ultima etapă de CFR Cluj și Universitatea Craiova. Partida de aseară, din Bănie, părea să fie una simplă pentru gazde, care aveau 3-0 după 77 de minute de joc. Golurile au fost marcate de Chițu (min 36 și 64) și Baeten. Din minutul 78 a început revenirea ilfovenilor. Primul care a marcat a fost Aliji, cu un șut de la marginea careului mare. Sigurjonsson a transformat un penalty în minutul 85, dar Aliji a primit al doilea galben și a fost eliminat. Deși în inferioritate, trupa lui Ciobotariu a crezut în șansa ei și a egalat la ultima fază prin Dumiter, care a reușit să înscrie cu capul după un corner executat de Sigurjonsson (90+7), 3-3! Cele două reprize de prelungiri nu au adus nimic nou pe tabela de marcaj, astfel că s-a trecut la executarea penalty-urilor.

Ilfovenii au revenit de la 0-3 în Bănie, dar au cedat la loteria penalty-urilor!

După seria de cinci lovituri, cele două echipe erau la egalitate, 4-4. Argentinianul Paz a trimis în transversală și George Ganea a adus victoria oltenilor. Pentru Voluntari au executat Sigurjonsson, Răduț, Armas (ratare), Matricardi, Dumiter, Paz (ratare). U Craiova 1948 a replicat prin Duarte, Baeten, Asamoah (ratare), Sidibe, Zamfir și Ganea. FCU Craiova 1948 va disputa finala pentru calificarea în Conference League împotriva ocupantei locului 3. Înaintea ultimei etape din play-off, locul 3 este ocupat de CFR Cluj, care va juca pe teren propriu cu proaspăta campioană Farul Constanța. Universitatea Craiova speră într-un pas greșit al clujenilor, având meci pe teren propriu cu câștigătoarea Cupei, Sepsi Sfântu Gheorghe.

(foto: Fotbal Club Universitatea Craiova 1948)