FCSB, surclasată de Sporting. Rezultate din Liga Campionilor

La fel ca anul trecut cu Manchester City, FCSB a luat cinci goluri la Bucureşti şi a ratat calificarea în grupele UEFA Champions League. Junior Morais a marcat cu Sporting Lisabona, dar Nicolae Dică a suferit prima înfrângere de când a preluat echipa, scor 1-5.

Totuşi, pentru al doilea an consecutiv, roş-albaştrii merg în grupele Europa League, urmând să-şi afle adversarele vineri, atunci când va avea loc tragerea la sorţi.

După 0-0 la Lisabona, Sporting a deschis repede scorul pe Arena Naţională, în minutul 13, prin Doumbia, titularizat în locul lui Bas Dost. Atacantul ivorian i-a luat faţa lui Enache şi l-a învins pe Niţă.

Şapte minute a durat avantajul oaspeţilor. Alibec l-a depăşit uşor pe fostul fundaş al Barcelonei, Jeremy Mathieu, iar dupa şutul său respins, mingea a ajuns la Junior Morais care a făcut 1-1 cu o execuţie simplă şi a stabilit rezultatul la pauză.

După reluare, portughezii au trecut din nou în avantaj la o fază la care Niţă şi Enache s-au încurcat, iar Acuna a profitat.

S-a făcut 3-1 după ce Gelson Martins a luat o minge pe cont propriu, Momcilovic nu l-a putut bloca, iar portughezul a înscris cu un şut plasat de la marginea careului.

Martins şi-a trecut apoi în cont şi un assist – pe contraatac, i-a pasat decisiv lui Bas Dost, care a intrat după pauză.

La fel ca anul trecut cu City, FCSB a încasat şi golul cinci. După ce Niţă a scos spectaculos, Battaglia a înscris pentru 5-1, rezultat rămas neschimbat până la final.

Liga Campionilor, play-off, retur:
Miercuri, 23 august:

CSKA Moscova – Young Boys 2-0 (Schennikov ’45, Dzagoev ’64)
Copenhaga – Qarabag 2-1 (Santander ’45, Pavloci ’66/ Ndlovu ’63)
FCSB – Sporting 1-5
Liverpool – Hoffenheim 4-2 (Emre Can ’10, ’21, Salah ’18, Firmino ’63, Wagner ’79 / Uth ’28)
Slavia Praga – APOEL Nicosia 0-0. (sursă: digisport.ro)