FCSB se califică în primăvară, după cinci ani de pauză

FCSB s-a calificat în 16-imile de finală ale Europa League, după 1-1 cu Hapoel Be’er Sheva în etapa a 4-a a Grupei G. Vicecampioana României a profitat și de rezultatul celuilalt meci al grupei, unde Viktoria Plzen a câștigat cu 4-1 în fața lui FC Lugano.

Florinel Coman, jucătorul pe care Gigi Becali visează să-l vândă cu 100 de milioane de euro, a deschis scorul după o gafă uluitoare a apărării israelienilor (31).

Bucuria a durat doar 5 minute, pentru că oaspeţii au egalat prin Sahar, după un assist de mare efect al fundașului central Miguel Vitor, care i-a trimis mingea cu o foarfecă pe spate.

FCSB a avut cea mai mare ocazie a reprizei secunde şi putea să primească penalty, dar niciun arbitru nu a văzut că mingea a fost respinsă cu mâna de pe linia porții (52).

Portarul lui Hapoel şi-a salvat echipa la ocazia mare a lui Larie (78), iar oaspeţii au scăpat basma curată şi în prelungiri, când Gnohere putea să aducă a patra victorie a gazdelor (90+3).

S-a terminat 1-1, iar punctul le asigură roş-albaştrilor calificarea în primăvara europeană după 5 ani de pauză.

Cea mai bună performanță în a doua competiție inter-cluburi europeană a fost în 2005-2006, atunci când, cu un Nicolae Dică magistral, Steaua a ajuns în semifinale, fiind eliminată dramatic de Middlesbrough. (digisport.ro)