FCSB, învinsă la Plzen. Vezi rezultatele din Europa League

FCSB a pierdut cu Viktoria Plzen, scor 0-2, şi a ratat şansa de a fi sigură de primul loc în grupa G din Europa League. Vicecampioana României a avut câteva ocazii mari, dar portarul gazdelor a prins o seară de excepţie şi a contribuit la calificarea echipei sale în 16-imile de finală.

Deja calificată în faza următoare a competiţiei, FCSB a suferit astfel prima înfrângere în actuala ediţie a UEL, dar păstrează şanse importante să termine pe locul 1. În ultima etapă, va juca pe teren propriu cu Lugano.

În minutul 49, Petrzela a deschis scorul, după ce a profitat de marcajul larg al lui Junior Morais. Avantaj care s-a dublat cu un sfert de oră înainte de final, când Kopic a marcat cu noroc, după o fază la care iniţial fusese blocat de Andrei Vlad cu o paradă de excepţie.

S-a terminat 2-0, prima victorie a Viktoriei Plzen în opt meciuri disputate împotriva echipelor din România.

În ziua în care FCSB a pierdut pe terenul celor de la Plzen, în Europa League s-a jucat și alte meciuri interesante, în penultima etapă din faza grupelor.

În Germania, Koln a produs una din marile surprize și a învins-o Arsenal, în timp ce Bilbao a câștigat greu, acasă cu Hertha Berlin, într-o partidă în care s-au marcat 5 goluri și nemții au condus de două ori.

În primul meci al zilei, Villarreal a câștigat tot cu 3-2 pe terenul celor de la Astana, una dintre revelațiile din acest sezon de Europa League.

AC Milan a învins-o pe Austria Viena pe San Siro, la scor, într-un duel în care Bonucci a marcat un autogol. Tot cu 5-1 a câștigat și o altă echipă din Italia, Atalanta, pe terenul lui Everton.

16 echipe calificate în şaisprezecimi

AC Milan, Real Sociedad, Villarreal, Lyon, Nice, Atalanta, Salzburg, Ostersunds, Partizan Belgrad, Braga și Plzen sunt cele 11 echipe care au obținut calificarea în 16-imile de finală în etapa a 5-a a grupelor Europa League. Alte 5 își asiguraseră prezența acolo încă dinaintea acestei runde: FCSB, Dinamo Kiev, Arsenal, Lazio și Zenit. (digisport.ro)