FCSB a învins Lugano şi e prima în grupa din Europa League

FCSB a reuşit a doua victorie la rând în Grupa G din cadrul Europa League, pe terenul celor de la Lugano, scor 1-2.

Ultima clasată din Elveţia le-a dat emoţii roș-albaștrilor încă din minutul cinci. Startul bun al gazdelor s-a concretizat după un sfert de oră, când Bottani l-a învins pe Niţă.

Putea fi chiar 2-0 la pauză, dar Mariani a nimerit bara, din afara careului. Fără ocazii în prima parte, FCSB a ieşit schimbată de la cabine, mai ales după intrarea lui Dennis Man, şi a reuşit egalarea prin Budescu, din pasa tânărului mijlocaș. Lugano a mai forţat apoi prin marcatorul golului, Bottani, dar Niţă l-a blocat de această dată.

La şase minute de la reuşita lui Budescu, Benzar a trimis o centrare pentru Junior Morais, la o fază la care a contribuit din nou Man, care a făcut 2-1. Acesta a fost şi scorul final, iar roş albaştrii au şase puncte din şase în grupa G din Europa League.

În cealaltă partidă din grupă, Viktoria Plzen a învins-o cu 3-1 pe Hapoel Beer Sheva.