FCSB a debutat cu dreptul în grupele Europa League

FCSB a debutat cu dreptul în grupa G din Europa League, în faţa mai vechii cunoştinţe, Viktoria Plzen, pe care a eliminat-o chiar în actuala ediţie a preliminariilor UEFA Champions League. Roș-albaștrii s-au impus clar pe Arena Națională, scor 3-0.

Cehii au început mai bine și au avut o bară la şutul puternic al lui Petrzela. Apoi, roş-albaştrii au lovit la faza următoare: Kolar l-a faultat pe Budescu, iar acesta l-a executat pe portarul Hruska, de la 11 metri.

Alibec a rămas apoi singur cu portarul cehilor, dar nu a putut majora diferenţa. Florinel Coman şi-a trecut şi el în cont o ocazie uriaşă, după ce s-a distrat cu apărarea oaspeţilor.

Cu un minut înaintea pauzei, Alibec a reuşit o pasă care a a surprins apărarea cehilor, iar Budescu a dus scorul la 2-0, cu un lob de senzaţie peste Hruska. Reacţia campioanei Cehiei a venit imediat, dar Niţă a fost de fiecare dată la datorie.

Cu 20 de minute înainte de final, Alibec a înscris si el, în urma unui şut din lovitură liberă, deviat.

Cehii nu au mai avut reacţie până la finalul partidei și FCSB – Viktoria Plzen s-a terminat 3-0. (digisport.ro)