FCC UAV s-a întrebuințat în fața codașei Olimpia, miercuri vine la Arad campioana Sepsi

„Galben-albastrele” au jucat slab cu codașa CSU Olimpia Brașov (n.n. echipă cu doar o victorie din 10 meciuri), dar s-au impus la final cu 84-74 (18-23, 28-15, 21-22, 17-14) în etapa a 12-a din Liga Națională de baschet. De remarcat că selecționerul Dan Calancea a contat practic tot meciul pe formula cu care a și început, adică doar cinci jucătoare! Cu toate astea, oaspetele au profitat de ziua modestă a arădencelor și au jucat cu mult curaj, oferind astfel o replică peste așteptări. FCC UAV a apăsat pe accelerație doar atunci când a fost nevoie, suficient pentru a-și asigura succesul. Miroslav Popov a început meciul cu Murray, Easley, Voica Nagy, Mititelu și Vitulova. După patru minute, brașovencele conduceau cu 11 puncte, un scor surprinzător după primul sfert, 18-23. Lucrurile păreau să intre pe făgașul normal în sfertul doi, adjudecat clar de amfitrioane, un parțial 28-15, astfel că la vestiare s-a mers cu 46-38. Biszak a reușit două triple în startul sfertului trei, pentru cea mai mare diferență în favoarea Aradului, 52-38. Relaxarea și-a făcut din nou loc în tabăra FCC-ului, permițându-le vizitatoarelor să răstoarne rezultatul, 56-57 și 59-60 pe finalul sfertului!

„Galben-albastrele” au nevoie de o cu totul altă prestație în fața covăsnencelor

Totuși, după 30  de minute era în avantaj FCC UAV, 67-60. Brașovul nu a mai ținut ritmul în ultimele zece minute și s-a încheiat 84-74, a 9-a victorie arădeană în această ediție de campionat. FCC UAV ocupă locul 3 în clasament, cu 21 de puncte, dar miercuri, ora 18:30, tot în Polivalenta arădeană, are nevoie de o cu totul altă prestație în fața campioanei Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, participantă în acest sezon în Euroligă, dar învinsă acum câteva zile la Constanța, în restanța cu CSU, scor 94-84. Covăsnencele au reușit sâmbătă scorul campionatului, pulverizând Rapidul, scor 135-41 și vin la Arad cu gândul doar la victorie, pentru a mai putea avea șanse la primul loc după sezonul regulat. Interesant e că și FCC UAV mai are speranțe de locul 2, dar asta doar dacă o bate pe Sepsi la mai mult de 8 puncte, iar Constanța se impune și în retur, în fața formației din Sfântu Gheorghe.

Biletele pentru meciul de miercuri, cu Sepsi, disponibile online

Meciul cu Sepsi este ultimul acasă din sezonul regulat și se dispută în devansul rundei a 13-a, pentru că Polivalenta este ocupată în weekend. Biletele pentru partida de miercuri sunt disponibile online la adresa https://www.blt.ro/selectie-locuri.html?evId=9516. Prețurile sunt aceleași ca și până acum. La zona VIP biletele costă 30 de lei. În restul sălii, biletele de adulți costă 10 lei dacă sunt cumpărate online și 15 lei la sală, în ziua meciului, în timp ce tichetele pentru copii între 3 și 14 ani sunt 5 lei.

(foto: FCC UAV Arad, facebook)

Marcatoare

La gazde au marcat: Andrea Easley 22 de puncte (plus 8 pase decisive și 5 recuperări), Taylor Murray 15 puncte (5 intercepții), Tereza Vitulova 15 puncte, Boglarka Biszak 10 puncte, Bianca Voica Nagy 10 puncte, Andreea Mititelu 9 puncte (9 recuperări) și Andreea Fleșer 3 puncte. A mai intrat Alexandra Ghiță.

La oaspete, Biljana Pesovic a reușit un triple-double (17 puncte, 12 recuperări și 11 pase decisive). Au mai înscris: Robinson 23 de puncte, Nan 16, Corda 16 și Dobă 2.