FCC UAV s-a chinuit la Târgoviște, dar își securizează locul trei în Liga Națională

FCC Baschet UAV s-a chinuit sâmbătă în deplasare, pe terenul lui CSM Târgoviște. Deși porneau din postură de favorite, galben-albastrele au avut mult de tras pentru a câștiga meciului, 62-59! Arădencele au condus cu 15 puncte în sfertul secund, dar au avut mari probleme în atac după pauza mare, permițându-le gazdelor să revină și să preia conducerea. Easley și colegele sale și-au revenit în ultimele zece minute, când au punctat și de la distanță și au obținut un succes la limită. Andie Easley a fost coșghetera partidei cu 25 de puncte (7×3), contribuind și cu 6 recuperări și 5 pase decisive.

Pentru FCC UAV au mai înscris: Vitulova 12 puncte, Murray 12, Ghiță 6, Voica Nagy 5 și Cucu 2. Pentru gazde au marcat: Redmond 22 de puncte, Savu 13, Vîrjoghe 10 puncte (în double-double cu 10 recuperări), Keltos 9 puncte, Popescu 3 și Charles 2. FCC UAV obține a opta victorie în campionat și își securizează locul 3 la finalul sezonului regulat. După runda a 11-a urmează o nouă pauză în campionat, care se reia pe 17 februarie.