FCC UAV îşi joacă şansa până în ultima secundă: „Nu ne dăm bătuţi, finala nu s-a terminat!”

FCC Baschet UAV Arad nu și-a depășit, deocamdată, statutul de outsideră în primele două partide ale finalei Ligii Naţionale, cu Sepsi  SIC. Formația din Sfântu Gheorghe, campioană a ultimelor cinci ediţii de campionat, şi-a fructificat avantajul terenului propriu dar şi al valorii în plus, cu două victorii concludente şi obţinute fără mari emoţii, 76-61 şi 84-68. După primele două dispute ale seriei finale, antrenorul Aradului, sârbul Bogdan Bulj, nu se dă bătut şi spune că echipa sa are forţa de a se regrupa şi de a lupta din nou, la Arad, pentru a prelungi suspansul în finală. Ultimul act al campionatului se joacă după sistemul „cel mai bun din 5 meciuri”, iar Sepsi mai are nevoie de o victorie pentru a lega al şaselea titlu la rând! „Am jucat mai bine în al doilea meci, am avut defensivă bună şi energie. Am ținut aproape 30 de minute, dar am ratat câteva aruncări, iar ele au reușit câteva aruncări deschise, s-au distanțat și a fost greu să mai facem ceva. Au 2-0, dar nu ne descurajăm, eu și echipa nu cedăm. Vom face tot ce putem în meciul următor la Arad. Sunt bune, au calitate, dar noi nu ne dăm bătuți. Ne bazăm şi noi pe suporteri, care vor umple sala la Arad, cum a fost cu Satu Mare. Avem timp să ne recuperăm și să ne pregătim pentru meciul trei. Dacă jucăm așa cum am făcut-o în primele 30 de minute și cu fanii în spate, cred că putem câștiga. Felicit fetele pentru cum au luptat, dar le felicit și pe jucătoarele de la Sepsi pentru victorie”, a spus Bulj după înfrângerea de aseară, din Sepsi Arena.

Urban: „Să fim cu toții împreună, mă aştept ca arădenii să „rupă” sala în două!”

Deocamdată, optimismul – ce-i drept moderat – afișat de preşedintele clubului, Marcel Urban înainte de debutul finalei nu s-a concretizat și în realitate, Sepsi având plusuri notabile faţă de echipa arădeană, de la jucătoare mai bine plătite şi mai valoroase, la experienţa acumulată în ultimii ani chiar şi în cupele europene. „Au fost două meciuri viu disputate, cred că în meciul doi am fost mult mai puternice până la pauză, ceea ce nu s-a întâmplat în primul meci. Sperăm ca suporterii noștri să umple sala până la refuz, avem nevoie de ei. Mă aștept ca arădenii să rupă sala în două prin prezența lor, aceste fete sunt conduse cu 2-0, acum e momentul în care ei din nou vor face diferența. Trebuie să fim cu toții împreună, finala nu s-a terminat. Avem șansa noastră, jucăm la Arad, în fața publicului propriu, în fața orașului, vă reprezentăm și tocmai de aceea vă așteptăm cu mic cu mare, în 26 și 27 aprilie pentru meciurile de acasă, din finală”, spune Urban. Delegația arădeană se întoarce astăzi la Arad, iar sâmbătă, dar și în zilele de Paști, arădencele vor fi în sală pentru a pregăti revanșa cu Sepsi. Meciul trei al finalei din baschetul feminin românesc este programat marţi, 26 aprilie, ora 19, în Polivalenta arădeană.