FCC UAV Arad se califică la pas în careul de aşi al Ligii Naţionale de baschet şi visează la finală! (FOTO)

FCC UAV Arad a câștigat cu 2-0 la general sfertul de finală din Liga Naţională de baschet feminin cu Sirius Târgu Mureș şi s-a calificat la pas în semifinalele campionatului. După victoria categorică de la Arad, cu 84-48, „galben-albastrele” s-au impus clar şi în deplasare, în meciul doi din această seară (n.n. s-a jucat după sistemul cel mai bun din trei meciuri), scor 80-56 (21-11, 19-13, 19-17, 21-15). Cehoaica Vitulova a fost indisponibilă din cauza unor probleme digestive, dar a revenit americanca Sutherland, refăcută după accidentarea la coloană. Antrenorul sârb Bogdan Bulj a început în formula Hadzovic, Keys, Manea, Ghiță și Vaida, iar pe parcurs au mai fost utilizate patru jucătoare. Aradul a preluat încă din start iniţiativa, la prima pauză tabela indicând deja zece puncte diferenţă, 21-11. Cu Keys şi Hadzovic în zi bună la finalizare, FCC UAV s-a distanţat şi mai mult în sfertul doi, pentru un liniştitor 40-24 la pauza mare. „Galben-albastrele” au controlat jocul şi în repriza a doua, aveau 59-41 la ultima pauză, iar în final au câştigat clar, cu 80-56. Pentru echipa arădeană au înscris: Keys 23 (1×3) de puncte, Hadzovic 20 (3×3), Sutherland 12, Ghiță 9 (1×3), Akathiotou 8 (2×3), Manea 6 (1×3) şi Vaida 2. Au mai jucat Nagy şi Fleşer, iar pe bancă au rămas Vitulova, Rotariu şi Vaţi. La Sirius s-a remarcat Sherrill cu 21 (2×3) de puncte și 12 recuperări, secondată de Liubinets, 10 şi Cortez 9 (1×3). Pentru gazde au mai înscris: Solyom 4, Anca 5 (1×3), Lipovan 4 şi Chiş 2.

Satu Mare, aproape de eliminare în secuime: adversara „galben-albastrelor” se decide sâmbătă!

Semifinalele vor începe în 7 aprilie, iar „galben-albastrele” îşi așteaptă încă adversara. CSM Satu Mare s-a impus dramatic astăzi, cu 67-65 pe terenul lui KSE Târgu Secuiesc, după ce a fost condusă 35 de minute, iar în ultimele secunde chiar a riscat să fie eliminată dacă o aruncare de trei puncte a gazdelor intra în coş! Cum în Sătmar au câştigat nesperat secuiencele, cu 71-65, echipa calificată în semifinală se decide sâmbătă, 2 aprilie, pe terenul lui CSM Satu Mare, care rămâne favorită. Dacă va juca cu Satu Mare, atunci FCC UAV va avea în semifinale dezavantajul terenului, urmând să înceapă seria în deplasare, joi, 7 aprilie, iar dacă o va înfrunta pe KSE, echipa lui Bulj va fi avantajată pentru că a fost mai bine clasată după sezonul regulat, urmând să înceapă semifinala acasă. Obiectivul Aradului în acest sezon este calificarea în finală, performanţă pe care nu a mai reuşit-o de opt ani, tocmai din 2014! Deja se cunoaşte una din semifinalele LNBF, care le va opune pe Sepsi SIC Sfântu Gheorghe (2-0 în sferturi cu “U” Cluj, 83-45 şi 90-46) şi Phoenix Constanţa (tot 2-0 cu CSM Alexandria, 69-52 şi 66-48). (sursă foto: baschetarad.ro)