FCC UAV Arad este prima semifinalistă a Ligii Naționale de baschet feminin

FCC UAV Arad este prima echipă calificată în semifinale în această ediție a Ligii Naționale de baschet feminin. Arădencele s-au impus astăzi cu 64-52 în deplasare la Rapid și au câștigat seria din sferturile de finală cu 2-0 la general, după ce câștigaseră și primul meci, de acasă, cu 76-54. „Galben-albastrele” nu au făcut un joc prea strălucit la București, dar și-au atins în final scopul în fața unei formații mai slab cotate, cu un lot format doar din jucătoare românce. Chiar și așa, Rapidul a jucat de la egal la egal cu adversara sa până la pauza mare, apărarea în zonă a gazdelor și procentajele slabe ale Aradului ducând la un rezultat strâns după 20 de minute, 28-29, giuleștencele conducând chiar după zece minute, 16-15. Easley a reușit prima triplă pentru trupa lui Popov abia în minutul 22, acesta fiind și semnalul trezirii. Apărarea a început să funcționeze mai bine și la ultima pauză era 48-40 pentru vizitatoare. FCC UAV s-a dus la +10 și în ciuda efortului depus de rapidiste, finalul le-a aparținut arădencelor, scor final 52-64 (16-15, 12-14, 12-19, 12-16).

„Galben-albastrele” au făcut diferența după pauza mare și o așteaptă pe Sepsi

Americanca Andie Easley a fost coșghetera partidei, cu 20 de puncte (plus 5 recuperări și 6 pase decisive), iar Andreea Mititelu a fost cea mai eficientă, reușind un nou double-double, cu 16 puncte și 17 recuperări. Pentru FCC UAV au mai înscris: Biszak 7 puncte, Ghiță 6, Murray 6, Voica Nagy 5, Vitulova 2p (9r) și Fleșer 2. Au mai jucat Ciotir și Cucu. Florina Stănici (Diaconu) a fost principala marcatoare la gazde, cu 17 puncte. Pentru Rapid au mai punctat: Panait 12 puncte (8r), Manea 9, Cazacu 5, Dumitru 4, Frîncu 3 și Alexe 2 puncte. Pe parcursul acestei zile sunt programate meciurile 2 din celelalte serii ale primului tur de play-off. Semifinalele sunt programate să înceapă în 29 martie. FCC UAV se poate pregăti deja pentru duelul din semifinale împotriva campioanei ultimilor ani, Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, echipă ce va avea în penultimul act, dacă se ajunge la meciul decisiv, avantajul terenului propriu. Asta datorită clasării superioare în sezonul regulat. (Foto: FCC UAV Arad, facebook)