FCC UAV Arad câștigă cu emoții și trimite semifinala de sub coșul fetelor în meciul decisiv de pe litoral!

FCC UAV Arad a reușit cu un efort mare, dar fără să etaleze un joc prea bun, să câștige meciul doi al semifinalei din Liga Națională de baschet feminin, egalând-o pe CSM Constanța la general, 1-1! După 80-63 pentru formația de la malul mării în meciul de duminica trecută, astăzi a fost 64-60 (20-16, 14-13, 13-16, 17-15) într-o Polivalentă arădeană pe jumătate goală, la capătul unui meci disputat și echilibrat, dar cu foarte multe ratări și greșeli de ambele părți. Așa cum bine anticipam, apărarea a fost cheia meciului, deși practic diferența minimă s-a făcut mai degrabă de la linia aruncărilor, gazdele având 20 de libere, față de doar 10 ale Constanței. Totuși, galben-albastrele au fost mai mereu la conducere, reușind să se impună în final meritat. În primul sfert diferența maximă a fost de șase puncte, 13-7 și 15-9, după zece minute tabela arătând 20-16. Căpitanul Hadzovic a dat semnalul de forță încă din start, marcând alături de Akathiotou și conaționala Bogicevic puncte importante. Dincolo, a ieșit la rampă surprinzătoarea ex-arădeancă Vitulova – rezervă neutilizată în prima partidă, cehoaica făcând un joc foarte bun. De asemenea, Tobin a fost activă sub panouri și și-a ținut aproape echipa în special la capitolul recuperări. În schimb, arădencele au reușit să le blocheze bine pe Dzombeta și Hayes, două din principalele pericole ale adversarelor, aflate în zi slabă. Diferența a crescut pe tabelă în sfertul doi, cel mai mare ecart fiind de 10 puncte, 32-22 în minutul 18, dar CSM a știut să rămână în joc, revenind de fiecare dată. A fost poate primul meci important în care Baptiste nu a ieșit prea mult la rampă, dar a fost la post conaționala americancă Greene, foarte utilă la recuperări. Practic, Aradul a mizat mai mult pe jocul colectiv și pe o apărare agresivă, pauza mare consemnând rezultatul de 34-29.

Hadzovic și-a condus echipa spre victoria ce ține aprinse speranțele finalei

Speranțele oaspetelor de a închide seria încă de la Arad erau încă intacte, mai ales că vicecampioana nu era în zi bună la aruncări, Hayes reușind să egaleze la 38 în minutul 24. O singura dată a condus pe tabelă echipa de la malul mării, 42-43, după o triplă a Vitulovei, minutul 26! Constanța a ieșit mai bine de la vestiare și a echilibrat jocul, reușind chiar să câștige sfertul trei, însă neobosita Hadzovic puncta în momente cheie, 47-45 după 30 de minute. Totul avea să se joace în ultimele zece minute, s-a mers cap la cap până în minutul 35, când Cucu a egalat la 51. O triplă a polonezei Pyka, plus o liberă suplimentară, avea să fie moment important, FCC UAV desprinzându-se la 55-51. Au urmat apoi două minute de ratări și un coș de două puncte reușit de Akathiotou, 57-51 în minutul 37. Diferența de șase puncte s-a păstrat și la intrarea în ultimele două minute și se părea că victoria e securizată, Greene și Hadzovic marcând alte două coșuri esențiale. Totuși, coordonatoarea Aradului, Branki Hadzovic, a obosit și a mai și greșit, făcând multe turnoveruri, iar Vitulova, cu o triplă și Cucu au aprins nesperat finalul de meci, 61-60 cu 54 de secunde înaintea finalului! Hadzovic a transformat doar o liberă, 62-60, apoi ambele echipe au pierdut posesia, Hayes irosind egalarea din două încercări, cu 17 secunde înainte de final! Akathiotou a fost apoi faultată și a transformat ambele libere, pentru o victorie cu 64-60, obținută cu destule emoții și nu după o prestație consistentă.

Constanța a sperat până în ultimele secunde: joc bun pentru Tobin și Vitulova

Brankica Hadzovic a făcut un meci bun pentru FCC UAV, reușind 23 de puncte. Au urmat-o Veatriki Akathiotou, 11 puncte și Nina Bogicevic, cu 9, practic fix jucătoarele rămase datoare în primul meci. Cea mai eficientă a fost însă americanca Greene, 6 puncte și nu mai puțin de 14 recuperări. De cealaltă parte s-a remarcat fosta jucătoare a Aradului, Tereza Vitulova, cu 16 puncte, nouă dintre ele cu aruncări de la distanță. Tobin a fost însă MVP-ul partidei, cu 14 puncte și 17 recuperări, pentru un double-double și un index de eficiență 25. Podar a fost a treia marcatoare a dobrogencelor, cu 9 puncte. Evoluții palide, însă, pentru Dzombeta și Hayes, în vreme ce alte două ex-arădence au rămas pe zero, Manea jucând 11 minute și Ardelean deloc. Constanța a sperat să dea lovitura la Arad, dar jocul ei nu a mai fost la fel de bun ca și cel de acasă, astfel că accederea în finală se va decide la malul mării, duminică, 9 aprilie, de la ora 18.

Finalista se decide duminică, la Constanța! Sepsi trece de Rapid și e în ultimul act

Se anunță un meci 3 decisiv foarte interesant, cu gazdele având avantajul terenului propriu și al susținerii fanilor, în vreme ce Aradul ar trebui să profite de experiența în plus în astfel de dueluri. Nu putem însă să nu ascundem faptul că nu ne așteptam la o replică atât de bună a Constanței, care este acum ușor favorită la calificarea în finala campionatului, ceea ce ar fi o premieră pentru ea. În schimb, FCC UAV nu are voie să rateze prezența în ultimul act, deși la cum au evoluat ostilitățile până acum nu este exclus să asistăm la o surpriză. În finală s-a calificat deja campioana ultimilor ani și echipa neînvinsă până acum în acest sezon, Sepsi Sfântu Gheorghe, care a învins Rapidul și în al doilea meci al semifinalei, disputat în sala giuleștencelor, scor 75-61. Așadar, marea favorită la titlu și în această ediție a LNBF își așteaptă adversara din ultimul act, pe care o vom afla duminică seară.

Formații și marcatoare:

FCC UAV Arad: Hadzovic 23 (1×3), Akathiotou 11 (1×3), Bogicevic 9 (1×3), Baptiste 7, Pyka 6 (1×3), Greene 6 Vîrjoghe 2, Georgieva, Fleșer, Vați, Ciotir, Nagy. Antrenor: Bogdan Bulj

CSM CSU Constanța: Vitulova 16 (2×3), Tobin 14, Podar 9, Cucu 8, Dzombeta 6, Hayes 5, B.Fota 2, Manea, Petrof, D.Fota, Ardelean, Croitoru. Antrenor: Tatiana Gallova.