FCC UAV Arad a ajuns la o înțelegere cu Taisheka Porchia pentru sezonul 2025.2026. Jucătoarea americană are 1,85 metri, 24 de ani și evoluează pe pozițiile 4 și 5. A absolvit Troy University, iar în ultimul sezon în NCAA a avut medii de 14,9 puncte, 8 recuperări și 1,3 intercepții în 34 de partide. Va fi al doilea său sezon pe continentul nostru, după ce în stagiunea precedentă a evoluat pentru Polskie Przetwory KS Basket 25 Bydgoszcz, fosta adversară a arădencelor din EuroCup Women.
În campionatul polonez a înregistrat medii de 13,2 puncte, cu 52,5% la aruncările din semicerc, 9,4 recuperări, 1,4 pase decisive și 1,1 intercepții în 32 de minute. A avut o eficiență medie de 17,1 în cele 19 partide. După finalul sezonului în Polonia, noua jucătoare a medaliatei cu bronz din stagiunea trecută a LNBF a evoluat în Australia, pentru Bendigo LB. În NBL 1, Porchia a bifat 21 de partide, cu medii de 18,7 puncte (50% la două puncte), 8,4 recuperări și 1,3 intercepții în 29 de minute, cu 15 eficiență medie.
FCC UAV le-a confirmat pentru sezonul viitor pe Andreea Mititelu, Bianca Fota, Alexia Dobă și Anamaria Ciotir, iar zilele trecute a anunțat și primul transfer, Daria Toma, o extremă în vârstă de 20 de ani care vine de la Sepsi. O parte dintre jucătoarele în „galben-albastru” au început deja pregătirea, dar Tatiana Gallova, noua antrenoare a Aradului, își va începe cu adevărat treaba de la 1 septembrie.