FCC UAV Arad a încheiat sezonul regulat cu o victorie pe terenul ultimei clasate

FCC UAV Arad a câștigat scontat astăzi, la Târgu Mureș, pe terenul ultimei clasate, în runda finală a sezonului regulat a Ligii Naționale Getica 95 de baschet feminin. Surprinzător, după 20 de minute, gazdele conduceau cu 35-32, după care galben-albastrele au apăsat pe accelerație și au pus lucrurile în ordine, scor final 56-81 (17-19, 18-13, 10-31, 11-18). Stranierele au rezolvat din nou meciul după pauza mare, americanca Easley și cehoiaca Vitulova fiind decisive. Ciotir, Fleșer și Negru au bifat și ele minute în ultimul sfert, atunci când Miroslav Popov și-a menajat pe cât a putut piesele grele. Arădencele le țin acum pumnii celor de la CSM CSU Constanța în duelul de mâine seară, ora 19, de la Sfântu Gheorghe, derby al ultimei runde.

Stranierele Aradului au rezolvat meciul, deși gazdele au condus după două sferturi!

Dacă formația de pe litoral, neînvinsă până acum, câștigă în fieful campioanei, FCC UAV va intra în play-off de pe locul 2 și va avea avantajul terenului cu covăsnencele. Dacă, totuși, Sepsi bate, Aradul va termina sezonul regulat pe locul 3, acolo unde se și anticipa în debutul stagiunii. Să mai spunem că la Târgu Mureș, Popov nu a putut conta pe Bianca Voica Nagy. Experimentata extremă s-a accidentat la unul din antrenamentele din zilele trecute, dar examenul CT nu a evidențiat probleme, așa că jucătoarea ar trebui să revină în lot, după câteva zile de repaus total.

Formații și marcatoare:

CSM Târgu Mureș: Solyom 14 (2×3), Chiș 13 (3×3), Ardelean 12 (2×3), Bobar 7, Șchiopu 5, Ciciovan 3, Marcus 2, Czimbalmos, Lipovan, Plăvițu, Brefelean. Antrenor: Florina Pora

FCC UAV Arad: Easley 19 (3×3), Vitulova 17, Ghiță 11 (1×3), Murray 11, Biszak 8 (2×3), Mititelu 7 (1×3), Ciotir 4, Fleșer 2, Negru 2, Cucu. Antrenor: Miroslav Popov.