FCC UAV Arad a defilat în fața ultimei clasate din Liga Națională de baschet

FCC UAV Arad s-a impus clar și scontat în ultimul meci al anului, 90-43 împotriva ultimei clasate CSM Târgu Mureș, formație rămasă pe zero la final de tur în Liga Națională de baschet feminin! Încurajate la final de an de fidelii ei suporteri, „galben-albastrele” au fost la timonă pe întreaga durată a partidei. A fost 50-22 la pauza mare, după ce la un moment dat tabela Polivalentei arăta un neverosimil 44-9. Arădencele s-au relaxat după ieșirea de la vestiare și sfertul trei a fost echilibrat, câștigat la un singur punct, dar în ultima parte a meciului elevele lui Miroslav Popov au apăsat din nou pe accelerație, pentru o diferență de 47 de puncte.

Vitulova și Biszak, cele mai bune marcatoare

Tereza Vitulova a fost cea mai bună marcatoare a partidei, cu 19 puncte, urmată de Boglarka Biszak, cu 17 puncte și Bianca Voica-Nagy, cu 15 puncte.  FCC UAV încheie anul și turul LNBF Getica 95 pe locul 3, cu 12 puncte, la egalitate cu primele două clasate, Sepsi Sfântu Gheorghe și CSM Constanța, care au însă un meci în minus. Derby-ul rundei, programat pentru ultima etapă a turului, a fost reprogramat. Următoarea partidă a lui FCC UAV se va disputa tot la Arad, în weekend-ul 5-7 ianuarie, împotriva Universității Cluj.

Formații și marcatoare:

FCC UAV Arad: Vitulova 19 (1×3), Biszak 17 (1×3), Voica-Nagy 15 (3×3), Easley 11 (1×3), Mititelu 11 (3×3), Murray 10, Cucu 3 (1×3), Ciotir 2, Fleșer 2. Antrenor: Miroslav Popov

CSM Târgu Mureș: Bobar 11, Ardelean 9 (1×3), Cortez 9 (3×3), Solyom 8 (2×3), Feises 4, Domokos 2. Antrenor: Florina Pora.