FCC UAV a tranșat victoria cu „U” Cluj abia în ultimul sfert și s-a calificat scontat în semifinalele campionatului

FCC UAV Arad a obținut fără mari probleme calificarea în semifinalele Ligii Naționale de baschet feminin. „Galben-albastrele” au îndeplinit practic o formalitate în cele două dispute cu Universitatea Cluj (s-a jucat după sistemul ce mai bun din trei meciuri), în condițiile diferenței mari de valoare dintre cele două echipe. Arădencele s-au impus astăzi în deplasare cu 84-56, pe sferturi 19-16, 13-12, 11-12, 41-16, distanțându-se însă decisiv doar în ultimul sfert. Deși pe teren propriu nu au fost emoții miercuri, scor 90-55, în meciul de pe Someș lucrurile au stat diferit, „studentele” oferind o replică bună timp de trei sferturi, asta și pe fondul unei prestații modeste a echipei lui Bogdan Bulj. Trupa de pe Mureș le-a avut în primul 5 pe Hadzovic, Akathiotou, Pyka, Baptiste și Greene. Debutul a fost echilibrat, cu cele două echipe alternând la conducere. Vicecampioanele en-titre au ratat multe libere în prima parte și conduceau la limită, 19-16 la prima pauză, după o aruncare spectaculoasă a lui Akathiotou, de la mare distanță, pe finalul sfertului. Scenariul s-a păstrat și în sfertul doi și deși au condus și la opt puncte, oaspetele nu s-au putut desprinde, conducând doar cu 32-28 la pauza mare.

Calificare scontată, victorie tranșată pe Someș abia în ultimul sfert

Deblocarea nu a venit nici la revenirea de la vestiare, cu un sfert trei în aceeași manieră, 43-40 pentru „galben-albastre” după 30 de minute! Cu dificultăți atât în apărare cât și în atac, FCC UAV și-a amintit totuși că este mare favorită și a tranșat total ostilitățile în ultimele zece minute, poloneza Pyka dând startul deblocării cu câteva aruncări reușite de la distanță. După ce diferența a crescut, gazdele au trimis mai mult junioarele pe teren, iar ecartul maxim a fost de 30 de puncte. S-a încheiat 84-56 și „galben-albastrele” au obținut calificarea în semifinale cu un scontat 2-0 la general. Aradul așteaptă acum adversara din penultimul act, dar se conturează o foarte probabilă semifinală de foc cu CSM Constanța, care are 1-0 în sfertul de finală cu Hoya Târgu Secuiesc. Dacă se respectă calculele hârtiei și acolo, FCC UAV  – locul trei după prima fază a campionatului – nu va avea avantajul terenului propriu în fața formației de pe litoral, care a terminat a doua sezonul regulat al LNBF.

Marcatoare:

Martyna Pyka a fost coșghetera partidei, cu 23 de puncte (4×3). Pentru FCC UAV au mai înscris nou venita Vîrjoghe, 13 puncte, Bogicevic 12, Baptiste 11, Hadzovic 8, Greene 8, Akathiotou 5, Fleșer 2 și Georgieva 2. Pentru gazde au înscris: Chiș 13 puncte, Uiuiu 12, Mihăișan 10, Sutton 7, Santa 6, Putra 4, Popovici 3 și Farago 1 punct.