Au luat din nou pulsul Europei și anunță: „În viitor vrem să ne sacrificăm și să realizăm mai mult!”

Meci absolut nebun aseară, în Polivalenta arădeană, martoră după o pauză de 12 ani la un nou meci european al baschetbalistelor galben-albastre. Debutul în noua ediție a FIBA EuroCup a adus multe emoții și entuziasm, dar și un ritm și o intensitate a jocului cu mult peste nivelul campionatului intern. Hadzovic și colegele sale au început ezitant disputa cu puternica grupare turcă Orman Genclik din Ankara, dar pe parcurs și-au revenit și chiar au pus în final în pericol victoria oaspetelor, fiind aproape și cu ajutorul celor aproape 1000 de spectatori din tribune de un come-back de poveste, de la -23 de puncte recuperând până la –2. S-a terminat până la urmă 68-64 pentru turcoaice, după un meci frumos și palpitant, în care publicul arădean a avut din nou rolul său. O reîntâlnire superbă cu Europa și mai exact cu a doua competiție ca valoare inter-cluburi de pe continent, în care Aradul încearcă să aibă o comportare onorabilă. Antrenorul sârb al FCC UAV, Bogdan Bulj, a tras concluziile după meciul de aseară:

Bogdan Bulj: Era important ca fetele să nu se dea bătute, cred în echipă

Felicit adversarii noștri, au fost mai buni decât noi, au jucat mai bine prima jumătate de meci. Vreau să mulțumesc suporterilor, pentru că ne-au ajutat și ne-au împins în toate cele 40 de minute. Au înțeles că trebuia să ne adaptăm pe ritmul ăsta de baschet, jucătoarele nu au mai jucat la acest nivel, aveau presiune și le era greu. La începutul meciului aruncam prea mult de la distanță și nu am atacat panoul. Era important ca jucătoarele noastre să nu se lase bătute, doar că ar fi trebuit să jucăm mereu cum am făcut-o în ultimele 15 minute. Cred în această echipă și am speranțe că, dacă înțelegem cum să jucăm la nivel de EuroCup, poate avem șanse să realizăm ceva. Avem nevoie de timp pentru a ne pregăti pentru asta. Este frumos pentru club, pentru suporteri, pentru oraș că nu ne-am dat bătuți și am luptat. Sunt imagini frumoase cu sacrificiul făcut de fetele noastre, dar în viitor vrem să ne sacrificăm mai mult ca să realizăm mai mult”, a spus Bogdan Bulj, antrenorul FCC UAV Arad la finalul disputei cu Ormanspor.

Veatriki Akathiotou, MVP-ul Aradului: „O onoare să jucăm la acest nivel!”

MVPul Aradului a fost cipriota Veatriki Akathiotou, un adevărat argint viu în general pe tot parcursul meciului dar în special în ultimul sfert, atunci când și-a readus echipa în meci cu o evoluție încântătoare. Autoare a 22 de puncte, dintre care 12 cu aruncări de la distanță, „Bettya declarat la final: A fost un meci foarte greu, pentru că nu suntem obișnuite să jucăm în ritmul acesta, nu avem multe adversare de un nivel ridicat în campionatul românesc. În plus, după 12 ani, sunt multe jucătoare, ca și mine care nu am jucat în EuroCup și e greu să te adaptezi repede la ritm, la adversarii mult mai tari. E o onoare pentru noi să jucăm la nivelul acesta și am arătat până în ultima secundă că suntem luptătoare. O să învățăm să ne adaptăm mai repede cu acest ritm. Ne bucurăm că am fost în joc până la final, antrenorul a crezut în noi înainte de ultimul sfert. În plus, ne-au ajutat și fanii. Formăm o echipă nouă, încercăm să ne învățăm una pe alta și cred că aceste meciuri ne ajută să creștem. Cine ar vrea să înceapă slab meciurile? Nimeni, nu există așa ceva, e clar că trebuie să corectăm acest lucru, pentru a începe tare toate partidele”, a spus la final baschetbalista FCC UAV Arad.

Din FIBA EuroCup la meciul de sâmbătă, cu Agronomia București

Parcursul european al FCC UAV Arad continuă cu deplasarea în Polonia, împotriva lui Basket 25 Bydgoszcz, pe 3 noiembrie, după care pe Mureș vine o altă formație din Polonia, pe 9 noiembrie, Arka Gdynia. Tot ieri, Gdynia a câștigat cu 86-78 (74-74 la capătul celor 40 de minute), după prelungiri, în duelul polonez cu Bydgoszcz, din grupa D, din care face parte și FCC UAV Arad. Până la proximele dispute europene, vicecampioana en-titre a României revine în campionat, unde va primi vizita Agronomiei București, meci programat sâmbătă, de la ora 13. Partida contează pentru etapa a patra a Ligii Naționale. (sursă foto: fiba-basketball.eurocupwomen)