FCC UAV a căzut primul test al adevărului din campionat, eșec în fieful Constanței

FCC Baschet UAV Arad a suferit prima înfrângere în noua ediție de campionat, într-o restanță din etapa a treia a Ligii Naționale. Vicecampioana CSM CSU Constanța s-a impus fără mari probleme acasă cu 87-79 (22-15, 19-16, 24-22, 22-26), la capătul unui meci controlat destul de clar de gazde. Arădencele au început prost meciul, cu probleme la finalizare, iar adversarele s-au dus pe parcursul jocului la un ecart maxim de 16 puncte. Practic, galben-albastrele au stat tot meciul în spatele formației de la malul mării, care venea după o campanie europeană ratată, cu eșecuri pe linie în grupa din FIBA EuroCup. Galben-albastrele nu au profitat însă de gradul de oboseală al adversarei și au făcut un meci slab, salvat poate doar pe final, când au evitat o înfrângere mai clară. Popov a început partida în formula Murray, Easley, Voica Nagy, Mititelu și Vitulova, iar CSM a răspuns cu Godri Părău, Koizar, Zivkovic, Mărginean și Higgins. Gazdele s-au distanțat și grație procentajului superior din semicerc, iar în sfertul doi echipele au alternat momentele bune și la vestiare s-a mers cu 41-31. „Galben-albastrele” au dat în startul părții a doua falsa impresie că pot pune probleme și s-au apropiat la șase lungimi, pentru ca apoi Constanța să repună lucrurile în ordine, cu un avans de +14.

Mărginean a dat iar recital, Aradul nu a pus nici un moment în pericol victoria gazdelor

La ultima pauză scorul era 65-53 și conturi deja încheiate, la felul cum au decurs ostilitățile. Au fost greșeli în sfertul patru, iar diferența maximă s-a înregistrat după jumătatea acestuia, când gazdele aveau 16 puncte în față. Arădencele au mai salvat ce se putea salva pe final, dar CSM CSU s-a impus cu 87-79 și a obținut a 5-a victorie la rând în LNBF, în timp ce pentru FCC UAV este prima înfrângere în această ediție, după patru victorii la limită obținute în fața unor echipe mai slab cotate. Vorbim poate despre cel mai slab campionat din ultimii zeci de ani, cu doar opt echipe la start. CSM Constanța se impune deja pentru a treia oară în acest sezon în fața FCC UAV Arad, după dubla victorie din turul inaugural al Cupei României. Pentru arădence urmează sâmbătă un nou duel greu, pe terenul unei favorite la titlu, Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, meci contând pentru etapa a șasea.

Marcatoare

Gabriela Mărginean s-a remarcat din nou la Constanța, cu 27 de puncte și 8 recuperări, bilanț cu care fără doar și poate a fost MVP. La gazde au mai înscris: Zivkovic 14 puncte, Higgins 14, Godri Părău 14, Koizar 7, Irimia 7, Podar 3 și Croitoru 1 punct.

Andreea Mititelu și Andrea Easley au fost cele mai bune marcatoare arădene, cu câte 20 de puncte, extrema contribuind și cu 7 recuperări. Taylor Murray a înscris 17 puncte.  Pentru oaspete au mai înscris: Vitulova 9 puncte (13 recuperări), Voica Nagy 7 puncte, Ghiță 2, Biszak 2 și Fleșer 2. A mai intrat Cucu.