FCC UAV a avut mult de lucru cu revelația Hoya, victorie conturată pe final de meci!

FCC UAV Arad a avut un meci foarte greu în etapa a opta a Ligii Naționale de baschet feminin, acasă, cu Hoya KSE Târgu Secuiesc, formație ce își confirmă statutul de revelație de până acum a campionatului. Arădencelor nu le-a ieșit prea bine jocul colectiv, dar au compensat prin intercepții și realizări personale, pentru un 75-69 (pe sferturi 15-17, 25-18, 18-25, 17-9) ce aduce a șaptea victorie din tot atâtea meciuri în campionat și confirmă parcursul perfect de pe plan intern. Bulj le-a trimis în primul cinci pe Akathiotou, Hadzovic, Racic, Ciotir și Madden. Primul sfert a fost echilibrat, cu oaspetele reușind mai multe recuperări sub panoul arădean, grație cărora au condus cu 17-15 la prima pauză. Arădencele au jucat mai bine în sfertul secund și au fost mai precise la linia de fault, astfel că au preluat conducerea și au mers la vestiare cu avantaj minim, 40-35. Oaspetele nu au renunțat însă la luptă și cu câteva straniere valoroase au reușit să treacă din nou în față în sfertul trei, când au înscris de cinci ori de după semicerc, conducând chiar cu două puncte la ultima pauză, când tabela arăta 58-60. Deși au prins o zi modestă la aruncările de la distanță, galben-albastrele” au continuat să lupte și să se distanțeze prin pătrunderi, cu un plus pentru căpitanul Hadzovic. Practic, diferența s-a făcut abia în ultimele minute, de menționat fiind că gazdele au protestat în câteva rânduri la adresa arbitrajului.

Hadzovic, coșghetera echipei arădene, și-a condus echipa spre o nouă victorie

Brankica Hadzovic a fost coșghetera Aradului, cu 19 puncte, fiind urmată de Trinity Baptiste cu 15 puncte, în vreme ce cealaltă americancă, Stephanie Madden a încheiat în double-double, cu 14 puncte și 13 recuperări. Pentru FCC UAV, care a plusat și prin experiența europeană, au mai înscris: Akathiotou 13 puncte, Racic 7, Georgieva 3, Ciotir 2 și Mîrne Nagy 2. A mai jucat Fleșer. Pentru oaspete au marcat: Hawks 20 de puncte, Biszak 18, Corda 14, Wilson 8, Mitrovic 5 și Debreczi 4 puncte. Cu această victorie, galben-albastrele ajung la 14 puncte și rămân în plasa liderului Sepsi, care are 16 puncte, dar care are un joc în plus. Hoya KSE este pe patru, cu 11 puncte. Pentru arădence urmează încă o săptămână solicitantă, asta pentru că miercuri joacă la Gdynia, în ultimul joc din sezonul regulat al EuroCup Women, urmând ca vineri să evolueze pe terenul lui CSM Alexandria, în restanța din etapa a șasea. Până la finalul anului, FCC UAV va mai juca acasă cu Sirius Târgu Mureș și Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, meciuri programate momentan în 23 și 29 decembrie.