FCC ICIM s-a calificat în sferturile Cupei României

FCC ICIM Arad a obținut biletele pentru sferturile de finală ale Cupei României la baschet, ediția 2018-2019. “Galben-albastrele” merg mai departe ca învingătoare, cu 136-135 la total. Olimpia CSU Brașov s-a impus în returul de sâmbătă cu 74-66, pe sferturi: 15-8, 15-24, 16-21 și 28-13. Cu un avantaj de 9 puncte luate în tur, după victoria cu 70-61, arădencele au început mai relaxate disputa de sub Tâmpa. Gazdele s-a distanțat rapid la nouă lungimi, 28-19 în minutul 14 al confruntării, dar apoi Hadzovic şi colegele sale au revenit şi au preluat pentru prima dată conducerea pe tabelă, 30-28 cu două minute până la pauza mare şi 32-30 după 20 de minute.

A urmat o repriză secundă în care ambele combatante au avut o evoluție oșcilantă, cu distanțări la 8-9 puncte pe tabelă, dar pentru puțin timp. Cu biletele deja acontate pentru turul următor, fetele de la FCC ICIM au tratat finalul de meci destul de ușor. La scorul de 66-63 în favoarea Aradului, gazdele au marcat nouă puncte consecutive, pentru a stabili și scorul final al întâlnirii: 74-66.

Pentru echipa pregătită de Miljan Medved au punctat: Hadzovic 18 puncte, 10 recuperări, Dzombeta 17 puncte, Burdgess 14, Fodor 8, Mercea 7 și Ardelean 6 puncte. Sferturile de finală se joacă în 27 februarie și 6 martie. Tragerea la sorți va fi luni, 1 octombrie. Final Four-ul acestei ediții se va disputa în perioada 30-31 martie. (baschetarad.ro)