FCC Baschet UAV Arad este prima echipă calificată în faza a doua a Cupei României

FCC Baschet UAV Arad a început bine noul sezon intern de sub coş şi e prima formaţie calificată în faza a doua din Cupa României, ediţia 2021-2022. Jucătoarele antrenate de Jose Araujo au trecut în dublă manşă, tur-retur, de KSE Târgu Secuiesc, cu 76-54 şi 78-70. În urma înţelegerii dintre cele două cluburi, ambele meciuri s-au disputat în weekend în Polivalenta arădeană. Echipa „galben-albastră”, în varianta sa 2021-2022, a făcut cunoștință după mai mult de un an şi jumătate cu publicul arădean și invers, în cadrul primului meci post pandemic cu spectatori în tribune. Din păcate, asistenţa a fost redusă la această primă reîntâlnire cu favoritele, poate şi datorită restricţiilor pandemice din această perioadă. FCC-ul a început mai greu prima partidă, cu două sferturi în care nu prea a convins. Hadzovic, Keys, Manea, Ghiţă, Vitulova a fost primul „5” trimis pe parchet de Jose Araujo, iar oaspetele au dat o replică bună în primele 20 de minute. Ecartul dintre cele două formaţii a fost de doar trei puncte la pauza mare, scor 29-26. Ieşite mai montate de la vestiare, arădencele au preluat controlul jocului încă din startul reprizei secunde cu un „run” de 10-2 izbutit în doar două minute, în special pe mâna americancei Andreona Keys. A urmat o perioadă în care Aradul a controlat autoritar meciul, iar diferenţa de pe tabelă a crescut constant. Finalul jocului a găsit-o pe FCC Baschet UAV victorioasă, scor 76-54 (15-19, 11-10, 17-24, 11-23). Au punctat pentru FCC Baschet UAV: Keys 17 puncte, Ghiţă 15, Hadzovic 14, Manea 10, Akatiotou 9, Lewis 6 şi Vitulova 5.

„Dublă” victorie scontată cu secuiencele: Keys şi Hadzovic, coşgetere, Ghiţă – surpriza plăcută!

Jocul doi a semănat oarecum cu prima confruntare, mai ales în prima repriză. Dacă atunci a intrat la cabine cu un avans de trei puncte, FCC-ul a pus patru puncte distanţă faţă de adversară, 37-33. Fără să forţeze prea mult, arădencele nu au scăpat din mână controlul disputei pe întreaga desfăşurare, deşi diferenţa de la final a fost mult mai mică. S-a terminat 78-70 (21-18, 16-15, 23-21 şi 18-16), iar duelul dintre Arad şi Târgu Secuiesc, contând pentru primul tur al Cupei României, s-a terminat cu scorul general de 154-124, Hadzovic şi colegele sale aşteptându-şi acum următoarea adversară. Hadzovic 21 puncte, Keys 19, Ghiţă 11, Manea 9, Akathiotou 8, Vitulova 6, Lewis 2 şi Nagy 2 au fost marcatoarele din a doua confruntare. Pentru trupa lui Araujo urmează debutul oficial în Liga Naţională, medaliata cu bronz din precedentul sezon deplasându-se la sfârşitul săptămânii la Târgu Mureş, pentru un turneu inaugural al campionatului. În prima etapă, Aradul înfruntă Olimpia Braşov. (foto: facebook, FCC Baschet UAV)