FCC Baschet UAV a debutat cu victorie la Cupa Sirius, Braşovul nu a mai ajuns la turneu

FCC Baschet UAV Arad a debutat cu victorie în turneul amical “Cupa Sirius” de la Târgu Mureş, ediţia a XII-a. Plecată în Transilvania în doar opt jucătoare, după ce Hadzovic şi Vaţi sunt accidentate, iar Mercea are probleme personale, echipa antrenată de Jose Araujo s-a impus aseară, cu scorul de 84-73, în faţa gazdelor de la Sirius Mureşul – echipă revenită după un an de pauză în Liga Naţională şi întărită cu câteva straniere interesante – după ce la pauza mare conduceau tot oaspetele, cu 44-40. Principalele marcatoare ale Aradului au fost americanca Keys, autoare a 25 de puncte, secondată de Manea, 17, Akathiotou 16 şi Ghiţă, 14 puncte. Din lotul deplasat mai fac parte cehoaica Vitulova, cea mai recentă achiziţie, Nagy Mîrne, Rotariu şi Ciorban, cea din urmă junioară cooptată şi ea în lot. În zilele următoare sunt aşteptate alte două transferuri, cel mai probabil jucătoare străine, pentru a întări lotul.

Americanca Keys – coşgheteră! Arădencele joacă vineri, cu Alexandria

Astăzi trebuia să se dispute meciul cu Olimpia Braşov, dar gruparea de sub Tâmpa nu a mai ajuns la turneu din cauza unor cazuri de Covid-19 în lot. Următoarele teste de la Cupa Sirius sunt azi, ora 16, cu echipa de junioare U19 a gazdelor, înlocuitoare de ultimă oră a Braşovului şi cu CSM Alexandria, vineri, ora 10. Vă reamintim că Hadzovic et.company debutează în Cupa României pe 25 şi 29 septembrie, în dublă manşă, împotriva celor de la KSE Târgu Secuiesc, iar primul meci de campionat se va disputa pe 3 octombrie, în compania Olimpiei Braşov, programat într-o locaţie neutră (încă neanunţată), în cadrul unui turneu inaugural organizat de Federaţie. (foto: facebook)