PEAC Pecs s-a impus în meciul de prezentare al FCC Baschet Arad

FCC Baschet Arad a cedat partida de prezentare înaintea noului sezon din Liga Naţională. Galben-albastrele au fost învinse cu 60-49 de puternica formaţie maghiară PEAC Pecs. O primă repriză echilibrată în Polivalenta arădeană, cu un sfert doi bun făcut de Hadzovic şi colegele sale. Pauza mare nu le-a prins însă prea bine arădencelor, care au marcat doar patru puncte în sfertul trei, iar învingătoarea duelului era deja ştiută.

Practic, diferenţa s-a făcut la aruncările de două puncte, unde oaspetele au fost mai precise, cu un procentaj de 52.5%, faţă de doar 27.3% al gazdelor. Interesant este că la celelalte capitole, aruncări de trei puncte, recuperări, pase decisive şi intercepţii, Aradul a fost pe plus în duelul cu adversara. Fodor, Akathiotou şi Mercea nu au evoluat în acest meci.

FCC Baschet Arad – PEAC Pecs 49-60

(17-22, 10-11, 4-16, 18-11)

Marcatoare Arad: Webb 25 puncte, Karakasevic 7 puncte şi 11 recuperări, Ciotir 7, Inkina 6, Pop 2 şi Hadzovic 2.

Marcatoare Pecs: Bravard 27 puncte, Udodenko 13, Conwright 8, Wentzel 4, Hegedus 2, Habling 1 şi Kaposi 1.

Pentru FCC Baschet urmează ultimul joc de pregătire din această toamnă. Arădencele se vor deplasa sâmbătă la Belgrad, pentru amicalul cu formaţia chineză, Shanghai Swordfish.