FCC Baschet Arad începe campionatul cu un derby. Cum arată programul

by Sorin Haut
Please follow and like us:

Consiliul Director al Federației Române de Baschet a stabilit programul primei faze a Ligii Naţionale de baschet feminin, după ce validase echipele înscrise în sezonul viitor.

S-a confirmat și componența grupelor regionale, cu câte şapte echipe. Din grupa vest fac parte echipele FCC Baschet Arad, CSM Sibiu, ACS KSE Târgu Secuiesc, CS Universitatea Cluj-Napoca, CSU Oradea, CS BC Sirius Târgu Mureș și CSM Satu Mare.

În grupa est au fost repartizate CS Phoenix Constanța, CS Țara Bârsei 2011 Brașov (Olimpia CSU), CSM Târgoviște, CS Agronomia București, CS Rapid București, CSM Alexandria și ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe.

Conform programului competițional, prima etapă se va disputa în 2 octombrie. În luna noiembrie va fi o pauză de aproape trei săptămâni, ca urmare a campaniei europene a naționalei de senioare. Prima fază a campionatului se va termina în 4 ianuarie 2020, cu etapa a 14-a.

Faza a doua a campionatului e programată să aibă loc între 11 ianuarie şi 8 martie 2020, la o săptămână distanţă urmând să înceapă play-off-ul.

26 aprilie 2020 e data în care se va pune punct stagiunii, dacă finala campionatului va avea nevoie de meci decisiv.

Iată programul primei faze a grupelor:

TUR

Etapa 1 (2 octombrie), stau FCC Baschet Arad și CS Phoenix Constanța

Vest: CSM Sibiu vs CSM Satu Mare, BC Sirius Tg Mureș vs ACS KSE Tg Secuiesc, Universitatea Cluj-Napoca vs CSU Oradea

Est: Țara Bârsei Brașov vs Sepsi SIC Sf Gheorghe, CSM Alexandria vs CSM Târgoviște, Agronomia București vs Rapid București

Etapa 2 (5 octombrie), stau CS BC Sirius Târgu Mureș și CSM Alexandria

Vest: FCC Baschet Arad vs CSM Satu Mare, CSU Oradea vs CSM Sibiu, ACS KSE Tg Secuiesc vs Universitatea Cluj-Napoca

Est: Phoenix Constanța vs Sepsi SIC Sf Gheorghe, Rapid București vs Țara Bârsei Brașov, CSM Târgoviște vs Agronomia București

Etapa 3 (9 octombrie), stau CS Universitatea Cluj-Napoca și CS Agronomia București

Vest: BC Sirius Tg Mureș vs FCC Baschet Arad, CSM Satu Mare vs CSU Oradea, CSM Sibiu vs ACS KSE Tg Secuiesc

Est: CSM Alexandria vs Phoenix Constanța, Sepsi SIC Sf Gheorghe vs Rapid București, Țara Bârsei Brașov vs CSM Târgoviște

Etapa 4 (12 octombrie), stau CSM Sibiu și CS Țara Bârsei 2011 Brașov

Vest: FCC Baschet Arad vs CSU Oradea, BC Sirius Tg Mureș vs Universitatea Cluj-Napoca, ACS KSE Tg Secuiesc vs CSM Satu Mare

Est: Phoenix Constanța vs Rapid București, CSM Alexandria vs Agronomia București, CSM Târgoviște vs Sepsi SIC Sf Gheorghe

Etapa 5 (19 octombrie), stau CSM Satu Mare și ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Vest: Universitatea Cluj-Napoca vs FCC Baschet Arad, CSU Oradea vs ACS KSE Tg Secuiesc, CSM Sibiu vs BC Sirius Târgu Mureș

Est: Agronomia București vs Phoenix Constanța, Rapid București vs CSM Târgoviște, Țara Bârsei Brașov vs CSM Alexandria

Etapa 6 (2 noiembrie), stau CSU Oradea și CS Rapid București

Vest: FCC Baschet Arad vs ACS KSE Tg Secuiesc, Universitatea Cluj-Napoca vs CSM Sibiu, BC Sirius Tg Mureș vs CSM Satu Mare

Est: Phoenix Constanța vs CSM Târgoviște, Agronomia București vs Țara Bârsei Brașov, CSM Alexandria vs Sepsi SIC Sf Gheorghe

Etapa 7 (21 noiembrie), stau ACS KSE Târgu Secuiesc și CSM Târgoviște

Vest: CSM Sibiu vs FCC Baschet Arad, CSM Satu Mare vs Universitatea Cluj-Napoca, CSU Oradea vs BC Sirius Tg Mureș

Est: Țara Bârsei Brașov vs Phoenix Constanța, Sepsi SIC Sf Gheorghe vs Agronomia București, Rapid București vs CSM Alexandria

RETUR

Etapa 8 (24 noiembrie), stau FCC Baschet Arad și CS Phoenix Constanța

Vest: CSM Satu Mare vs CSM Sibiu, ACS KSE Tg Secuiesc vs BC Sirius Tg Mureș, CSU Oradea vs Universitatea Cluj-Napoca

Est: Sepsi SIC Sf Gheorghe vs Țara Bârsei Brașov, CSM Târgoviște vs CSM Alexandria, Rapid București vs Agronomia București

Etapa 9 (30 noiembrie), stau CS BC Sirius Târgu Mureș și CSM Alexandria

Vest: CSM Satu Mare vs FCC Baschet Arad, CSM Sibiu vs CSU Oradea, Universitatea Cluj-Napoca vs ACS KSE Tg Secuiesc

Est: Sepsi SIC Sf Gheorghe vs Phoenix Constanța, Țara Bârsei Brașov vs Rapid București, Agronomia București vs CSM Târgoviște

Etapa 10 (7 decembrie), stau CS Universitatea Cluj-Napoca și CS Agronomia București

Vest: FCC Baschet Arad vs BC Sirius Tg Mureș, CSU Oradea vs CSM Satu Mare, ACS KSE Tg Secuiesc vs CSM Sibiu

Est: Phoenix Constanța vs CSM Alexandria, Rapid București vs Sepsi SIC Sf Gheorghe, CSM Târgoviște vs Țara Bârsei Brașov

Etapa 11 (14 decembrie), stau CSM Sibiu și CS Țara Bârsei 2011 Brașov

Vest: CSU Oradea vs FCC Baschet Arad, Universitatea Cluj-Napoca vs BC Sirius Tg Mureș, CSM Satu Mare vs ACS KSE Tg Secuiesc

Est: Rapid București vs Phoenix Constanța, Agronomia București vs CSM Alexandria, Sepsi SIC Sf Gheorghe vs CSM Târgoviște

Etapa 12 (21 decembrie), stau CSM Satu Mare și ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Vest: FCC Baschet Arad vs Universitatea Cluj-Napoca, ACS KSE Tg Secuiesc vs CSU Oradea, BC Sirius Tg Mureș vs CSM Sibiu

Est: Phoenix Constanța vs Agronomia București, CSM Târgoviște vs Rapid București, CSM Alexandria vs Țara Bârsei Brașov

Etapa 13 (28 decembrie), stau CSU Oradea și CS Rapid București

Vest: ACS KSE Tg Secuiesc vs FCC Baschet Arad, CSM Sibiu vs Universitatea Cluj-Napoca, CSM Satu Mare vs BC Sirius Tg Mureș

Est: CSM Târgoviște vs Phoenix Constanța, Țara Bârsei Brașov vs Agronomia București, Sepsi SIC Sf Gheorghe vs CSM Alexandria

Etapa 14 (4 ianuarie), stau ACS KSE Târgu Secuiesc și CSM Târgoviște

Vest: FCC Baschet Arad vs CSM Sibiu, Universitatea Cluj-Napoca vs CSM Satu Mare, BC Sirius Tg Mureș vs CSU Oradea

Est: Phoenix Constanța vs Țara Bârsei Brașov, Agronomia București vs Sepsi SIC Sf Gheorghe, CSM Alexandria vs Rapid București.

Facebook Comments