FCC Baschet Arad a făcut spectacol, la început de 2020

by Rusu Flavius

Iubitorii baschetului au venit, sâmbătă seară, în număr mare la Sala Sporturilor „Victoria.” Chiar dacă meciul nu mai avea nicio miză pentru cele două combatante, atmosfera din tribună a semănat cu derby-urile de altădată cu Târgovişte sau Sfântu Gheorghe. Pe parchet, baschetbalistele antrenate de Manuel Rodriguez şi Cristian Bondor şi-au răsplătit fanii şi au făcut instrucţie cu ACS KSE Tg. Secuiesc, chiar şi spectacol la unele faze. Un început de an în care componentele FCC-ului au arătat o poftă mare de joc, fiind pregătite de startul părţii a doua de campionat, cea mai importantă a sezonului.

La fel ca în precedentul meci cu Universitatea Cluj, trioul Ardelean – Webb – Karakasevic a fost de neoprit sub coşul advers. În ultima etapă a grupei de vest din Liga Naţională, FCC a avut un start fulminant de meci, iar scorul după nici cinci minute de joc a arătat un sec 17-0 pentru arădence. Oaspetele au reuşit pe parcurs să mai redreseze situaţia, dar diferenţa de pe tabelă a crescut de la un minut la altul. Ofensiva Aradului a funcţionat perfect și diferența finală a fost aproape dublă în favoarea FCC Baschet Arad.

FCC Baschet Arad – ACS KSE Tg. Secuiescs-a terminat 86-44, iar “galben-albastrele” au terminat prima fază a campionatului pe poziţia secundă. Echipa arădeană intră în faza a doua a campionatului pe locul 3, cu un bilanţ de două victorii şi două înfrângeri. Primele două sunt Sepsi şi Satu Mare, cu 4/0, respectiv 3/1. Târgovişte, Cluj şi Braşov ocupă locurile 4-6, cu un bilanţ de 1/3.

Formații și marcatoare:

Arad: Ardelean 21 de puncte, Webb 15 puncte (3×3), Karakasevic 12 puncte şi 9 recuperări, Hadzovic 8, Fodor 7 puncte, Akathiotou 6, Ciotir 6, Mercea 5, Pop 2, Bartok 2, Lipovan 2 şi Neagu.

Târgu Secuiesc: Mobley 26 puncte, Miklos 8, Vega 3, Czimbalmos 3, Debreczi 2, Danalache 2, Kozman, Domokos şi Andrea Lenart.

baschetarad.ro, foto: Andreea Vlase