FC SEVILLA, SPECIALISTA IN EUROPA LEAGUE: A CUCERIT TROFEUL PENTRU A TREIA OARA

Înfiinţată la 14 octombrie 1905, FC Sevilla, echipă la care în prima parte a sezonului a evoluat şi atacantul român Raul Rusescu, care a marcat două goluri în preliminariile Ligii Europa şi unul în faza grupelor, a câştigat de două ori această competiţie, în sezoanele 2005-2006 şi 2006-2007. De asemenea, în palmaresul grupării andaluze mai figurează o Supercupă a Europei, cucerită în 2006. FC Sevilla a câştigat Liga Europa, după ce a învins Benfica Lisabona cu scorul de 4-2, în urma executării loviturilor de departajare, în finala disputată pe Juventus Stadium din Torino. La finalul celor 90 de minute şi a celor două reprize de prelungiri, scorul a fost egal, 0-0. La penalty-uri, pentru FC Sevilla au marcat Bacca, Mbia, Coke şi Gameiro, în timp ce pentru Benfica au înscris Lima şi Luisao. Cardozo şi Rodrigo au ratat.

Blestemul lui Bela Guttmann continuă: Benfica a ajuns la 8 finale europene pierdute!

Coşmarul Benficăi pare nesfârşit, campioana Portugaliei ajungând la opt finale europene pierdute la rând. Nici acum, după 52 de ani, n-au scăpat lusitanii de „blestemul lui Bela Guttmann”. Aseară, ca să întoarcă în rană cuţitul, a fost bătută de un portughez. Portarul Beto, campion cu CFR Cluj în 2012, a fost eroul Sevillei! Dar ce era cu acest blestem? Guttmann, antrenorul maghiar care cucerise două Cupe ale Campionilor cu Benfica, în 1961 şi 1962, a fost dat afară (ceruse mărirea salariului) şi, furios la culme, le-a spus şefilor clubului: „N-o să mai cîştigaţi nici un trofeu european 100 de ani!”. Şi „vulturii” au pierdut 8 finale de atunci. Cinci CL, trei EL, ultimele două în 2013 şi 2014.

Sursă: mediafax.ro