FC Liverpool a câştigat, la penalty-uri, Supercupa Europei

Liverpool a cucerit Supercupa Europei la fotbal, după ce a învins-o pe Chelsea cu scorul de 5-4, la loviturile de departajare, miercuri seara, pe Beşiktaş Park din Istanbul, într-un meci în care scorul a fost 1-1 după 90 de minute şi 2-2 după 120 de minute. Liverpool, campioana Europei, şi-a trecut în palmares a patra sa Supercupă europeană, graţie loviturilor transformate de Firmino, Fabinho, Origi, Alexander-Arnold şi Salah, dar şi şutului apărat de portarul spaniol Adrian la execuţia lui Tammy Abraham. Pentru Chelsea au înscris Jorginho, Barkley, Mount şi Emerson.

Chelsea a deschis scorul prin francezul Olivier Giroud (36), senegalezul Sadio Mane (48) a restabilit egalitatea şi tot el i-a adus pe ”cormorani” în avantaj (95), dar Jorginho a făcut 2-2 (101), din penalty. Liverpool aduce Angliei a opta Supercupă, Spania fiind lider din acest punct de vedere (15 trofee) urmată de Italia (nouă). Ultima Supercupă europeană câştigată de o echipă din Albion a avut loc în 2005, când Liverpool o învingea cu 3-1 pe ŢSKA Moscova.

Reprezentantele Premier League au pierdut ultimele patru Supercupe jucate, Manchester United în 2017 şi Chelsea în 2012 şi 2013. A fost pentru prima oară din 2013 când un club spaniol nu câştigă trofeul (FC Barcelona, Real Madrid – trei, Atletico Madrid). Alte şapte Supercupe s-au disputat între reprezentante ale aceleiaşi ţări, Italia – două, iar Spania – cinci.

Meciul de la Istanbul a fost arbitrat de franţuzoaica Stephanie Frappart, arbitri asistenţi fiind compatrioatele sale Manuela Nicolosi şi Michelle O’Neill. A fost pentru prima oară când o femeie arbitru a oficiat la un meci dintr-o competiţie majoră UEFA din fotbalul masculin.