FC Botoşani şi FCSB au remizat în meciul inaugural al noului sezon de Liga 1

FC Botoşani a terminat la egalitate cu FCSB, 0-0, pe teren propriu, în meciul de debut al primei etape a sezonului 2021-2022 al Ligii I de fotbal. FCSB a dominat jocul, însă a ratat mai multe ocazii clare, printre care şi un penalty prin golgheterul stagiunii precedente, Florin Tănase, Eduard Pap reuşind să pareze lovitura de la 11 metri în minutul 61. Penalty-ul a fost dictat după un fault al lui Alin Şeroni la Octavian Popescu. Vicecampioana mai putea beneficia de o lovitură de pedeapsă în minutul 3, când Bogdan Racoviţan l-a acroşat pe Octavian Popescu în marginea careului mare.

Pentru Dinu Todoran acest meci a reprezentat debutul oficial ca antrenor al FCSB. Prima etapă continuă astăzi, când în scenă intră şi campioana „en-titre”, deţinătoare a titlului în precedentele patru sezoane, CFR Cluj. UTA joacă duminică, urmând să debuteze în noua stagiune pe teren propriu, împotriva Farului Constanţa. Mai jos aveţi programul complet al rundei inaugurale:

Ora 20.30 Dinamo – FC Voluntari.

Partidele vor fi transmise în direct de LOOK Sport, DIGI Sport și TELEKOM Sport.