FC Barcelona și Arsenal s-au calificat în sferturile de finală din Liga Campionilor

FC Barcelona s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe SSC Napoli cu scorul de 3-1 (2-1), marţi seara, pe Estadi Olímpic Lluis Companys, în manşa secundă a optimilor.

După 1-1 la Napoli, Barca s-a impus acasă prin golurile marcate de Fermin Lopez (15), Joao Cancelo (17) şi Robert Lewandowski (83), golul de onoare al campioanei Italiei fiind reuşit de kosovarul Amir Rrahmani (30).

Ibericii ating astfel sferturile Champions League pentru prima oară după sezonul 2019/20.

Arsenal s-a calificat și ea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor după ce a învins-o pe FC Porto cu 4-2 la loviturile de departajare, marţi seara, pe Emirates Stadium din Londra, într-un meci în care scorul a fost de 1-0 (1-0, 1-0), atât după cele 90 de minute regulamentare, cât şi după prelungiri.

După ce FC Porto s-a impus pe ”Dragao” cu 1-0, în prima manşă a optimilor, ”tunarii” au egalat situaţia la general prin golul belgianului Leandro Trossard (41), iar la loviturile de departajare eroul a fost portarul David Raya, care a apărat şuturile lui Wendell şi Galeno.

Pentru londonezi au înscris din punctul cu var Martin Oedegaard, Kai Havertz, Bukayo Saka şi Declan Rice, în timp ce pentru oaspeţi au transformat Pepe Aquino şi Marko Grujic.

Pentru Arsenal este primul sfert de finală în Chempions League după sezonul 2009/10.