Farul s-a calificat în play-off-ul Conference League, FCSB și Sepsi joacă astăzi

Farul Constanţa s-a calificat în play-off-ul Europa Conference League la fotbal, miercuri seara, după ce a învins echipa estoniană Flora Tallinn cu scorul de 2-0 (2-0), pe Stadionul Lillekula din Tallinn, în manşa secundă a turului al treilea preliminar al competiţiei. Campioana României s-a impus prin golurile marcate de Rivaldinho (4) şi Constantin Budescu (18), după ce câştigase şi prima manşă, cu 3-0.

Farul va juca în play-off contra învinsei dintre Qarabag FK (Azerbaidjan) şi HJK Helsinki (Finlanda), duel care are loc în turul al treilea preliminar al Europa League. Echipa azeră a câştigat cu 2-1 în prima manşă. Farul va juca prima manşă pe teren propriu, pe 24 august, iar manşa secundă este programată pe 31 august.

Astăzi joacă și celelalte două reprezentante ale României în turul 3 din Conference League, după următorul program: Aktobe – Sepsi Sf.Gheorghe (ora 19, direct Digi Sport 1, în tur 1-1) și Nordsjaelland – FCSB (ora 20, direct Antena 1, în tur 0-0).