Farul o înfruntă astăzi pe Sheriff Tiraspol, în primul tur preliminar al Ligii Campionilor

Maccabi Haifa a făcut un pas mare spre turul al doilea preliminar al Ligii Campionilor la fotbal, după ce a surclasat formaţia malteză Hamrun Spartans cu scorul de 4-0, marţi seara, în deplasare, în prima manşă a turului întâi preliminar. În faza următoare a competiţiei, Maccabi o va înfrunta pe câştigătoarea dintre Farul Constanţa şi Sheriff Tiraspol. În alt meci din primul tur preliminar, Zrinjski Mostar (Bosnia) a câştigat în deplasare cu Urartu (Armenia), scor 1-0. Dacă Farul va fi eliminată de Sheriff din Liga Campionilor, campioana României va juca în turul secund preliminar al Europa Conference League cu învinsa dintre Urartu şi Zrinjski. Rakow Czestochowa a trecut de Floria Tallinn cu 1-0, la campioana Poloniei internaţionalul român Deian Sorescu intrând la pauză.

Victorie la limită pentru Rakow, echipa românilor Sorescu și Racovițan

Fundaşul român Bogdan Racoviţan a fost rezervă la Rakow. Zalgiris Vilnius a remizat acasă cu Struga, campioana Macedoniei de Nord, 0-0. La lituanieni, românul Liviu Antal a intrat în min. 78. Argentinianul Nicolas Gorobsov (care a trecut pe la Poli Timişoara, ASA Târgu Mureş, Concordia Chiajna şi FC Voluntari), fundaşul croat Stipe Vucur (ex-FCSB) au fost integralişti la gazde, iar atacantul Donatas Kazlauskas (ex-Academica Clinceni) a fost schimbat la pauză. Arbitrul Andrei Chivulete a condus meciul dintre Olimpija Ljubljana şi Valmiera (2-1).

KI Klaksvik (Feroe) – Ferencvaros TC (Ungaria) 0-0
Partizani Tirana (Albania) – BATE Borisov (Belarus) 1-1.

Miercuri se vor juca partidele:
FC Astana (Kazhastan) – Dinamo Tbilisi (Georgia)
HJK Helsinki (Finlanda) – Larne (Irlanda de Nord)
BK Haecken (Suedia) – The New Saints (Ţara Galilor)
FCV Farul Constanţa (România) – Sheriff Tiraspol (R. Moldova), ora 20:30, direct Digi Sport
Slovan Bratislava (Slovacia) – Swift Hesperange (Luxemburg).

Partidele din manşa secundă vor avea loc pe 18 şi 19 iulie. (agerpres)