Farul a învins-o la limită pe Sheriff Tiraspol, în preliminariile Ligii Campionilor

Farul Constanţa a obţinut o victorie importantă, 1-0 (0-0) cu Sheriff Tiraspol, la Ovidiu, în manşa întâi din primul tur preliminar al Ligii Campionilor la fotbal. Campioana României a câştigat la limită, prin golul fundaşului beninez David Kiki (56), cel mai bun om de pe teren. Manşa secundă se va juca pe 18 iulie, la Tiraspol (ora 20:00). Câştigătoarea dintre Farul Constanţa şi Sheriff Tiraspol va juca în al doilea preliminar al Ligii Campionilor cu învingătoarea din dubla care le opune pe Maccabi Haifa şi Hamrun Spartans (4-0 în prima manşă pentru israelieni, în deplasare).

Gică Hagi a început meciul cu: Marian Aioani – David Kiki, Mihai Popescu, Kevin Boli, Andrei Borza (Enes Sali, 70) – Andrei Artean, Dragoş Nedelcu, Tudor Băluţă (Diogo Queiros, 58) – Adrian Mazilu (Dan Sîrbu, 70), Rivaldinho (Marco Borgnino, 58), Denis Alibec ( Gustavo Marins, 84).

Dacă Farul va fi eliminată de Sheriff din Liga Campionilor, campioana României va juca în turul secund preliminar al Europa Conference League cu învinsa dintre Urartu şi Zrinjski. Zrinjski Mostar (Bosnia) a câştigat în deplasare cu Urartu (Armenia), scor 1-0, în prima manşă. (agerpres)