Fără surprize în Liga Campionilor: Manchester City și Real Madrid merg în sferturile de finală

Manchester City, deţinătoarea trofeului, s-a calificat fără emoţii în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a trecut de FC Copenhaga cu scorul de 3-1, miercuri seara, pe teren propriu, în manşa secundă a optimilor de finală. Echipa antrenată de Pep Guardiola, care câştigase şi prima manşă cu acelaşi scor, a tranşat disputa din prima repriză. ”Cetăţenii” aveau 2-0 după primele zece minute, prin golurile marcate de Manuel Akanji şi Julian Alvarez.

Akanji a înscris (5) cu un voleu, după un corner, acesta fiind cel mai rapid gol reuşit de City în Champions League (4 min 29 sec) din 26 aprilie 2022, când Kevin De Bruyne a înscris după 93 de secunde în victoria cu Real Madrid (4-3). Oaspeţii au punctat în min. 29, prin Elyounoussi, după o combinaţie cu Oskarsson.

City a condus cu 3-1 la pauză, după ce norvegianul Haaland a înscris după un balon lung (45+3). Cu această reuşită, Haaland a ajuns la 41 de goluri marcate Champions league, mai mult decât a reuşit oricare alt jucător de la debutul scandinavului, în septembrie 2019. Haaland are 29 de goluri în acest sezon în toate competiţiile.

Manchester City a obţinut a zecea sa victorie consecutivă în Liga Campionilor, deşi a menajat piese de bază precum Kevin De Bruyne, Bernardo Silva sau Phil Foden. City a atins sferturile Champions League pentru al şaptelea sezon consecutiv.

City a defilat, Madridul s-a chinuit! Favoritele fac legea în optimi

Real Madrid s-a calificat și ea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, deşi a fost ţinută în şah de RB Leipzig, scor 1-1 (0-0), miercuri seara, pe Stadionul ”Santiago Bernabeu”, în manşa secundă a optimilor de finală. Deţinătoarea recordului de trofee în competiţie (14), nu a strălucit în ziua în care clubul a împlinit 122 de ani de existenţă, dar a obţinut calificarea graţie victoriei din tur, cu 1-0.

Echipa antrenată de Carlo Ancelotti, care avea doar un meci din precedentele 71 jucate acasă în Champions League fără gol marcat, a deschis scorul prin Vinicius Junior, lansat excelent de Bellingham (65), după o intercepţie reuşită de Kroos.

Avantajul echipei spaniole a durat doar trei minute, pentru RB Leipzig a reuşit egalarea. După ce Rudiger a blocat un şut al lui Simons (67), Raum a centrat în careu şi căpitanul Willi Orban a trimis mingea cu capul în plasă (68).