Fără nicio o jucătoare de la FCC UAV Arad în lot, naționala de baschet a fost surclasată de Ungaria

Naţionala feminină de baschet a României, părăsită de câteva jucătoare de bază, care au refuzat convocarea, a fost surclasată aseară de formaţia Ungariei, cu scorul de 99-40 (32-4, 24-10, 18-14, 25-12). Meciul s-a disputat în sala Constantin Jude din Timişoara și a contat pentru grupa C a preliminariilor FIBA EuroBasket 2023. Cu şase debutante în lot, echipa României nu a făcut faţă mult mai valoroasei adversare, diferenţa observându-se mai ales în primul sfert, în care tricolorele au marcat doar patru puncte, iar Ungaria 32. În minutul 8, scorul era de 25-0 pentru maghiare, primul coș tricolor fiind marcat abia în al nouălea minut! Armanu a marcat 9 puncte, iar Alina Podar şi Ana Vîrjoghe, câte 8. Au mai evoluat Ioana Ghizilă (2 p), Anamaria Pop, Delora Pricop, Laura Vaida (4 p), Dora Ardelean (2 p, 5 recuperări), Bianca Fota (2 p), Tunde Kilin , Bianca Nan, Miky Panait (5 p).

Baschetul feminin românesc, încotro?! Suntem ciuca bătăilor la nivel de senioare

Vicecampioana FCC UAV Arad nu a avut nicio jucătoare în lot, dar trei ex-arădence (Vaida, Armanu și Ardelean) au evoluat pentru naționala pregătită de Dan Calancea. De la învingătoare s-au remarcat Virag Kiss (24 p, 9 rec), Reka Lelik (12 p, 3 rec, 5 pase decisive), Agnes Studer (10 p, 3 rec, 5 pd), Cyesha Goree (10 p, 12 rec). Ungaria ocupă primul loc, cu 5 puncte, urmată de Spania, 4 puncte, România, 4 puncte, Islanda, 2 puncte. Duminică 27 noiembrie se vor disputa partidele Islanda – România şi Spania – Ungaria. La turneul final se vor califica echipele care vor câştiga grupele preliminare, precum şi cele mai bune patru formaţii de pe locul secund.

(foto: fiba.basketball)