Fără emoții, în fața Rapidului: FCC UAV Arad ia viteză spre semifinalele campionatului

FCC UAV Arad s-a impus cu 76-54 (26-11, 11-13, 19-14, 20-16) acasă cu Rapid București, în meciul care a deschis seria din primul tur de play-off al Ligii Naționale de baschet feminin. „Galben-albastrele n-au avut emoții în primul duel al sfertului de finală cu giuleștencele. Mai mult, avansul confortabil de pe tabelă i-a permis antrenorului Miroslav Popov să ruleze pe parcursul jocului tot lotul. La prima pauză scorul a fost 26-11, iar la pauza mare s-a mers la vestiare cu 37-24 pe tabelă, după singurul sfert adjudecat de oaspete. Gazdele s-au distanțat când au forțat, iar la ultima pauză conduceau cu 56-38. Ecartul maxim, de 25 de puncte, s-a atins în minutul 38, la 74-49, după tripla lui Vitulova. Scorul final a fost 76-54 și FCC UAV conduce cu 1-0 la general, astfel că mai are nevoie de o victorie pentru a avansa în semifinalele campionatului.

Se conturează deja semifinala cu Sepsi, miercuri e meciul doi din sferturi

Meciul doi al seriei dintre FCC UAV și Rapid va fi miercuri, 20 martie, de la ora 12, la București, jucându-se după sistemul cel mai bun din trei partide. În sfertul care va da adversara arădencelor în semifinale, ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe s-a impus cu 95-53 cu CSU Olimpia Brașov. Pe cealaltă parte de tablou, câștigătoarea sezonului regulat, CSM CSU Constanța, a învins cu 94-51 pe CSM Târgu Mureș. Cel mai echilibrat duel a fost între CSM Târgoviște și CS Universitatea Cluj-Napoca, scor 65-54.

Vitulova și Mititelu, cele mai bune marcatoare ale Aradului

Tereza Vitulova a fost coșghetera partidei de la Arad, cu 25 de puncte, în vreme ce Andreea Mititelu a încheiat în double-double, cu 14 puncte și 10 recuperări. Pentru FCC UAV au mai înscris: Easley 12 puncte, Murray 11, Ghiță 8, Voica Nagy 5 și Fleșer 1. Au mai intrat Biszak, Negru, Cucu, Ciotir și Valea.  La Rapid s-au remarcat Stănici și Panait, cu 12 și 10 puncte.