Fără Dodean la Naţionalele de tenis de masă, stelistele Szocs şi Samara au fost în prim-plan

După mulţi ani de zile cu titluri sau medalii naţionale în tenisul de masă la nivel de seniori, „vinovaţi” de cele mai recente performanţe fiind în special Daniela sau Adrian Dodean, CSM Arad le-a avut în concurs, la ediţia din acest an, desfăşurată la Buzău, doar pe Ana Barbu şi Irina Rus, două jucătoare cu meciuri la activ pentru Arad şi în întrecerile pe echipe. Ana Barbu a fost a doua în grupa a treia preliminară (o victorie și o înfrângere) și a câștigat barajul cu Evelyn Ungvari cu 3-1. Irina Rus a terminat pe trei în grupa a şasea (o victorie, două înfrângeri) și nu a intrat pe tablou. Barbu a jucat în primul tur chiar cu viitoarea campioană, Bernadette Szocs, care s-a impus cu 4-0 la seturi. O altă arădeancă formată la CSM şi care evoluează pentru echipa de Superligă a clubului de pe Mureş, Adela Strună a cedat cu 1-4 în fața Roxanei Istrate. Szocs și-a apărat titlul după 4-2 în finala cu Eliza Samara. Au luat bronz Irina Ciobanu și Andreea Dragoman.

Arădencele CSM-ului au cedat în primele tururi

La dublu, Ana Barbu și Irina Rus au fost învinse în primul tur de Daniela Găină/Alexandra Ioniță, scor 0-3. Irina Ciobanu și Adina Diaconu au câștigat finala cu Bernadette Szocs şi Andreea Dragoman cu 3-1. Au completat podiumul Elena Zaharia cu Eliza Samara, respectiv Tania Plaian cu Ioana Sîngeorzan. La dublu mixt, arădencele au cedat de asemenea în turul inaugural. Aurul a mers la Ovidiu Ionescu și Bernadette Szocs, după 3-0 în finala cu Cristian Chirița şi Irina Ciobanu. Rareş Șipoș/Andreea Dragoman și Cristi Pletea/Adina Diaconu au ocupat treapta a treia a podiumului. Vă reamintim că arădeanca Dana Dodean-Monteiro, marea absentă a Naţionalelor, nu a putut participa din cauza unei accidentări la umăr.