
Intrările lui Purece şi Betancor au mai animat jocul ofensiv al oaspeţilor, inexistent după o oră de joc, dar Chiţu a frânat alte două faze periculoase şi a şutat din nou telefonat, fără probleme pentru Iacob. A venit însă minutul 70, când Dussaut a văzut al doilea galben pentru o ţinere la Roger, iar echipa lui Hagi rămânea în zece oameni. Moment favorabil pentru UTA, oricum mai insistentă şi prezentă în joc. Iar ca ghinionul să fie şi mai mare, Hagi a rămas în dublă inferioritate numerică din minutul 80 (practic 75 din momentul întreruperii), după ce debutantul nou intrat Dănuleasa, doar două minute pe teren, s-a acccidentat grav la un contact dur cu Roger şi nu a mai putut continua jocul. Într-un sfert de oră, UTA - parcă speriată de şansa ivită - nu a fost însă în stare să accelereze şi să aducă periculos mingea în faţa porţii, doar un şut a lui Bustea, de la 25 de metri, punându-l la încercare pe Tordai. În cele şapte minute de prelungiri nu s-a jucat mare lucru, meciul fiind întrerupt aproape patru minute. Tot Miculescu putea debloca tabela în ultimele secvenţe, dar Tordai a salvat la şutul mijlocaşului UTA-ei, din marginea careului.

Ce nu a reuşit în 11 oameni, Farul a făcut în 9, Pitu jucându-se în careu cu apărarea arădeană, dar şutând de la 10 metri, lateral dreapta, pe lângă poartă! Balint a schimbat târziu, nu a riscat din minutul 75, când avea toate motivele din lume s-o facă şi are şi el o mare parte de vină la acest semieşec de acasă. S-a terminat 0-0, după un joc modest, în care UTA a pierdut două puncte mari. Mai grav e că jocul ofensiv suferă la fel de mult ca în sezonul trecut şi nici măcar revenirea suporterilor alături nu i-a descătuşat pe arădeni, fără orizont aproape 20 de minute, atâta timp cât au avut doi oameni mai mult pe teren! Până la urmă o primă impresie slabă lăsată de UTA, în vreme ce Hagi - care a invocat şi el la final un penalty în prima repriză, la Larie - a scos maxim de la un meci în care a avut mai mult de jumătate dintre titulari absenţi, iar pe parcursul jocului s-a confruntat cu un ghinion teribil.
Formaţii:
UTA: Iacob - Shlyakov (85 Bustea), Erico, Medimorec, Vukcevic - Batha, Passaglia - Miculescu, Ubbink (90 Negoescu), Roger - Hora (60 Dangubic). Antrenor: Laszlo Balint.
Farul: Tordai - Dussaut, Larie, Mladen, De Nooijer - Pires, Mălăele (16 Grosu, 55 Dobrosavlevici), Grameni (55 Purece) - Pitu, Petre (55 Betancor), Chițu (73 Dănuleasa). Antrenor: Gheorghe Hagi
Arbitri: Marcel Bîrsan (București) – Sebastian Gheorghe (Suceava), Andrei Constantinescu (București).
Observator FRF: Zoltan Szekely (Baia Mare). Observator LPF: Romulus Gabor (Deva).
Foto: facebook, UTA Arad