EXCLUSIV - INTERVIU CU VIOREL FILIMON: “LOCUL 5 MONDIAL NU ESTE MAXIMUL POSIBIL PENTRU ROMANIA”

EXCLUSIV - INTERVIU CU VIOREL FILIMON: “LOCUL 5 MONDIAL NU ESTE MAXIMUL POSIBIL PENTRU ROMANIA”
Prezent la Arad cu ocazia ultimei etape din play-off-ul Superligii Naţionale feminine de tenis de masă, selecţionerul României ne-a redat pe scurt concluziile sale după sezonul intern şi Mondiale. Viorel Filimon a vorbit şi despre obiectivele importante rămase în acest an, cu Europene atât la cadeţi şi juniori cât şi la seniori. - Dacă ar fi să tragem o concluzie după Superliga feminină, ce ar fi de spus? - A fost o competiţie, să zic aşa, nu lipsită de interes. În primul rand, remarc prezenţa unor cluburi care au tradiţie în tenisul de masă, cum sunt cele patru calificate în play-off. Dumbrăviţa a avut în lot două jucătoare de valoare de la Slatina, club care din păcate nu mai activează la nivelul Superligii, iar acest lucru a făcut ca echipa din judeţul Timiş să îşi apropie titlul naţional în duelul cu CSM Arad. Pe de altă parte, Constanţa şi Bistriţa au jucătoare mai puţin experimentate, sau care abia acum încearcă să ajungă la marea performanţă. Nu a fost un nivel foarte ridicat, pentru că majoritatea sportivelor noastre bune evoluează în campionate din străinătate. S-ar putea ca începând de anul viitor, conform unei hotărâri a Federaţiei, jucătoarele noastre de top care evoluează în campionate străine să poată juca şi în România, iar atunci nivelul tehnic şi pretenţiile ar creşte. Până atunci mai avem de muncă. - Ce urmează în a doua parte a anului şi care sunt obiectivele cele mai importante? - Primele obiective sunt Campionatele Balcanice de cadeţi şi juniori, apoi în iulie avem Campionatele Europene din Italia rezervate aceloraşi categorii de vârstă. Avem aşteptări mari în special de la fete, dar la orizont au apărut şi băieţii, cadeţii aducându-ne satisfacţii mari în acest an, astfel că avem speranţe de medalii şi de la ei. - Ce ne puteţi spune despre lotul de senioare? - Acum este o perioadă de calm până în a doua jumătate a lunii iulie, când vom face un cantonament probabil la Constanţa. S-au terminat campionatele unde evoluează fetele, aşa că au şi ele parte de o mică vacanţă, după care se vor întoarce la echipele de club. În octombrie avem Europenele din Portugalia, unde vizăm o clasare cât mai bună. - Locul 5 obţinut la Mondialele pe echipe din Japonia este maximul posibil pentru România? - Nu, nici vorbă. Puteam efectiv să avem cel puţin medalia de bronz, dar ne-a lipsit nu neapărat şansa, cât încrederea, am aşteptat prea mult unii de la alţii în loc să ne asumăm răspunderea. Dar cred eu că am învăţat ceva după acest Mondial şi chiar am constatat că în sânul echipei noastre s-a sudat un climat de muncă şi autodepăşire, fiecare dorind să îşi câştige locul în echipă. Iar aici mă refer la Szocs şi Postoacă, care alături de consacratele Dodean şi Samara formează o echipă bună, cu reale perspective. Sorin Haut