EUROPA LEAGUE: STEAUA – VILLAREAL 1-1 ŞI AS ROMA – ASTRA 4-0

Steaua a obținut primul punct în acest sezon de Europa League. Roș-albaștrii au remizat cu favorita grupei L, Villarreal, scor 1-1.

Pe locul 4 în La Liga, ”submarinul galben” a început ca din tun meciul de pe Arena Națională. Rafael Borre l-a depășit pe Toșca și a trimis mingea printre picioarele lui Niță. Avantajul spaniolilor a rezistat 11 minute. Fernandez a gafat la centrarea lui De Amorim, iar Sulley Muniru a restabilit egalitatea.

După pauză putea înscrie și brazilianul. Transversala s-a opus la execuția de senzație a mijlocașului de 24 de ani. Roș-albaștrii au continuat să atace și puteau primi penalty. În încercarea de a-l opri pe același De Amorim, Rukavina a făcut henț în careu, nesancționat de arbitrul Aranovskiy.

În prelungiri, Jakolis le-a dat mari emoții fundașilor adverși, iar Niță a scos de sub bară lovitura liberă executată de Jose Angel. Tabela nu s-a modificat și Steaua a remizat, 1-1, cu Villarreal.

În celălalt meci din grupaă, FC Zurich a câștigat cu 2-1 cu Osmanlispor. Cu un singur punct, Steaua este ultima în clasament.

Astra a pierdut ruşinos la Roma, scor 0-4, în ziua în care italienii îşi sărbătoreau idolul, pe Francesco Totti, care tocmai a împlinit 40 de ani.

„Il Capitano” a făcut spectacol pe Olimpico și a fost de departe cel mai bun om al gazdelor. Totti a bătut o lovitură liberă în minutul 15, în urma căreia Strootman a marcat lejer. Tot el i-a dat emoţii lui Silviu Lung în primul minut al prelungirilor. Portarul campioanei noastre a respins în bară, însă Fazio a punctat imediat pentru 2-0.

Brazilianul transferat recent de Astra, Fabricio, a gafat incredibil în minutul 47 şi a trimis mingea în propria poartă. Şapte minute mai târziu, Salah puncta tot după o pasă a lui Totti.

S-a terminat 4-0 pentru Roma, iar Astra a suferit cea de-a doua înfrângere în grupa E din Europa League, după 2-3 cu Austria Viena. În celălalt meci al grupei, Austria Viena și Viktoria Plzen au remizat, scor 0-0.

Pentru AS Roma a fost cea de-a şaptea întâlnire cu o echipă din România. CFR a păşit ultima pe Olimpico: în urmă cu opt ani, clujenii i-au învins pe italieni în UEFA Champions League, scor 2-1.

Europa League, etapa 2:
AS Roma – Astra Giurgiu 4-0 (Strootman 15, Fazio 45+2, Fabricio 47 – autogol, Salah 55)
Athletic Bilbao – Rapid Viena 1-0 (Benat Etxebarria 59)
Austria Viena – Viktoria Plzen 0-0
Dundalk – Maccabi Tel Aviv 1-0 (Kilduff 72)
Fenerbahce – Feyenoord 1-0 (Emenike 18)
Genk – Sassuolo 3-1 (Karelis 8, Bailey 25, Susic 61 / Buffel 61)
Manchester United – Zorya Lugansk 1-0 (Ibrahimovic 69)
Olympiakos Pireu – APOEL Nicosia 0-1 (Sotiriou 10)
Saint-Etienne – Anderlecht 1-1 (N. Roux 90+4 / Tielemans 62 – pen.)
Zenit St. Petersburg – AZ Alkmaar 5-0 (Kokorin 26, 59, Giuliano 48, Criscito 66 – pen.)
Ajax Amsterdam – Standard Liege 1-0 (Dolberg 28)
Celta Vigo – Panathinaikos 2-0 (Guidetti 84, Wass 89)
Fiorentina – Qarabag 5-1 (Babacar 39, 45+2, Kalinic 43, Zarate 63, 78 / Ndlovu 90+2)
Gent – Konyaspor 2-0 (Saief 17, Renato Neto 33)
Hapoel Beer Sheva – Southampton 0-0
FC Krasnodar – Nice 5-2 (Smolov 22, Joaozinho 33, 65 – pen., Ari 86, 90+3 / Balotelli 43, Cyprien 71)
Slovan Liberec – PAOK 1-2 (Komlichenko 1 / Athanasiadis 10, 82)
Schalke – Salzburg 3-1 (Goretzka 15, Howedes 47, 58 / Jonathan Soriano 72)
Şahtior Doneţk – Braga 2-0 (Stepanenko 5, Kovalenko 56)
Sparta Praga – Inter Milano 3-1 (Kadlec 7, 25, Holek 76 / Palacio 71)
Steaua – Villarreal 1-1 (Muniru 20 / Borre 9)
FC Zurich – Osmanlispor 2-1 (Schonbachler 45+1, Cavusevic 79 / Maher 73)
FC Astana – Young Boys Berna 0-0
Gabala – Mainz 2-3 (Gurbanov 57 – pen., Zenjov 62/ Brosinski 41, Cordoba 68, Ozturk 78).
Sursă: digisport.ro