ETAPA SEBISULUI: NATIONAL A CASTIGAT LA OSORHEI, IAR PROMOVAREA E DIN NOU APROAPE

Naţional Sebiş a luat trei puncte mari în deplasarea de la Oşorhei, trupa pregătită de “Ştili” Abrudean impunându-se în meciul de astăzi cu 2-1. Pe un teren foarte greu, ca urmare a ploilor căzute în ultimele zile, Sebişul a fost mai incisivă încă din prima parte, cu două ocazii rarisime în contul lui Mândruşcă. Intrate cu 0-0 la pauză, gazdele au preferat să se apere aglomerat şi să contraatace, dar istoria meciului s-a scris în doar patru minute. Eroul celor de la Naţional a fost Bozian, care a înscris în minutele 64, după o pasă excelentă a lui Digbeu şi în 68, când a executat perfect o lovitură liberă de la 16 metri. Oşorheiul a relansat disputa cu un sfert de oră înainte de final, Pintea marcând din careul mic după un corner, dar sebişenii au ştiut să gestioneze avantajul minim.

Digbeu şi Mândruşcă puteau risipi emoţiile pe final, dar s-au jucat cu ocaziile, astfel că trupa lui Abrudean s-a impus cu 2-1, victorie ce o poziţionează foarte bine în lupta pentru promovare din play-off-ul C5. A fost etapa Sebişului, atât Cugirul cât şi Pîncota fiind încurcate în deplasările de la Baia Mare, respectiv Ineu, unde au terminat doar egal, 1-1. Naţional a jucat la Oşorhei în următoarea formulă: Șoltesz – Mînecan, Morariu, Albert, Neacșu – Bozian (90 Moise), Digbeu (88 Răducă), Chindriș, Coțan (70 Balint) – Blănaru (51 Beuran), Mîndrușcă.

A fost un meci de luptă, pe un teren înfundat, dar a câştigat echipa mai motivată, care şi-a dorit mai mult victoria. Scorul este meritat, pentru că ne-am creat multe ocazii şi zic eu am controlat destul de clar meciul. Felicit jucătorii pentru atitudine şi joc şi mă bucur că nu avem accidentări sau suspendări, pentru că ne aşteaptă o partidă importantă”, ne-a declarat Adrian Abrudean. Antrenorul Sebişului a comentat şi paşii greşiţi ai adversarelor la promovare, dar mai ales egalul dramatic consemnat la Ineu:

Având în vedere că Pîncota şi Cugirul au scos doar un punct, se poate spune că este etapa Sebişului. Îmi pare sincer rău pentru cei de la Ineu, care au fost egalaţi în prelungiri, se pare că ghinionul lor nu se sparge atât de uşor, dar îi felicit şi pe cei de acolo pentru acest rezultat. După această etapă, cu atât mai mult îmi menţin poziţia şi spun că Sebişul este principala favorită la promovare”, mai spune “Ştili”.