Etapa remizelor pentru divizionarele arădene de Liga a III-a, Pecica a ratat victoria în prelungiri

Nicio divizionară arădeană de fotbal din Liga a III-a nu a reuşit să câştige sâmbătă, în runda a doua din C8. Două dintre ele s-au întâlnit în meci direct, la Cermei, rezultând un 0-0 cu care atât Gloria Lunca Teuz cât şi Şoimii Lipova bifează primele puncte stagionale. Un derby cu mulţi nervi dar puţine reuşite, oaspeţii jucând în zece oameni din minutul 52, când căpitanul Filimon a fost taxat de centralul arădean Mircea Ardelean pentru proteste, fiind eliminat. Au fost ocazii de ambele părţi, iar pe final „sămădăii” au cerut penalty, dar Şimăndan a văzut al doilea galben pentru simulare. Un rezultat care nemulţumeşte ambele tabere, dar poate mai mult pe cea a Lipovei, fără gol marcat în două etape.  Cu obiectivul clar de calificare în play-off, „şoimii” au un singur punct şi riscă să piardă contactul cu primele clasate, dacă nu câştigă runda viitoare. Urmează o săptămână de foc pentru trupa lui Flavius Sabău, cu două meciuri importante: marţi, ora 16:30, la Sânnicolau Mic, în turul 4 al Cupei, cu divizionara secundă Poli Timişoara şi apoi vineri, cu Crişul Chişineu Criş, în derby-ul etapei a treia.

Remiză albă între Cermei şi Lipova, Crişul s-a mulţumit doar cu un punct

Formaţia lui „Ştili” Abrudean a remizat şi ea alb acasă, 0-0, cu timişenii de la ACS Dumbrăviţa. Cei de la Crişul au prins o zi slabă în atac, iar pe final s-au mulţumit cu punctul. Cel mai aproape de victorie, dintre echipele arădene, a fost Progresul Pecica, care a condus cu 1-0 până în al treilea minut al prelungirilor, atunci când Avântul Periam a egalat nesperat. Pecicanii bifează al doilea egal în două etape şi speră să simtă şi gustul victoriei, în deplasarea din etapa viitoare de la Dumbrăviţa. Marţi urmează să joace şi nou promovata Frontiera Curtici, al cărui joc a fost reprogramat la cererea gazdelor. Timişorenii de la ACS Poli sunt în „moarte clinică”, nu au jucători şi bani, dar tot îşi amână sfârşitul! Probabil până săptămâna viitoare…

Clasament

Etapa următoare (10-11 septembrie 2021): Lipova – Crișul, Dumbrăvița – Pecica, Bisnov – Cermei, Curtici – Ghiroda, Periam – ACS Poli.