Etapă bună pentru juniorii Academiei UTA, victorii împoriva timișorenilor

A fost o etapă bună pentru Academia UTA. În play-off, toate cele trei echipe au câștigat, iar în play-out, în Liga de Tineret, a fost obținută o remiză.

Echipa antrenată de Dinu Donca și Alex Nistor a câștigat cu 2-1 pe terenul celor de la Știința „U” Craiova. „Roș-albii” au condus la pauză cu 1-0, prin golul lui Barbu. În repriza secundă a marcat Orădan. UTA U15: Șuli – Pârvu, Sherzad, Sabău, Mărgan, Zachar, Pelău, Dogan, Barbu, Ile, Orădan. Au mai jucat: Spătariu, Antochi, Sandu, Gherman și Tomoioagă.

La U16, derby-ul dintre Politehnica Timișoara și UTA s-a terminat cu victoria roș-albilor. Arădenii, antrenați de Sandu Gaica, Costel Bogoșel, Adi Ungur și Radu Mărginean, au câștigat cu 3-1, marcatorii find Tolcea și Baba (2). UTA a început meciul în următoarea formulă: Cutean – Vereș, Ancateu, Ene, Berar, Glevan, Hodoșan, Corchiș, Tolcea, Iancu, Baba. Au mai jucat: Ronai, Dolga, Cîrlan, Cismaș și Burcă.

Stanciu, decisiv la U17

UTA U17 își dorește să meargă la turneul final. Inclusiv să se folosească de Stanciu, jucător care e sub comanda lui Mircea Rednic, la prima echipă, dar este eligibil și pentru echipa antrenată de Mihai Petcuț și Costel Bogoșel.

Jucătorul a fost prezent și la Timișoara, unde UTA a câștigat în fața Ripensiei Timișoara, cu 3-1. Gazdele au deschis scorul, însă arădenii au revenit în joc prin Stanciu și la pauză era 1-1. În actul secund, UTA a punctat prin Felea, iar același Stanciu a închis meciul. În acest moment, arădenii sunt pe locul 2, la 3 puncte de Universitatea Craiova, liderul clasamentului.

UTA: Roșu – Nițu, Marinescu, Groza, Măgulean, Crainic, Rusu, Stanciu, Șiclovan, Felea, Huc. Au mai jucat Centye, Baba, Ene, Calotă și Ancateu.

Remiză în Liga de Tineret

Băieții lui Ciubăncan și Botiș au remizat la Sfântu Gheorghe, scor 3-3. Cei de la Sepsi au condus cu 2-0 la pauză, însă arădenii au făcut o repriză secundă foarte bună și au înscris trei goluri prin Joldea, Curtuiuș și Busu. UTA: Cigherean – Hara, Ștef, Tăutan, Murgu, Busu, Purdescu, Joldea, Curtuiuș, Vâlcu, Olăroiu. A mai jucat: Neag.