EŞEC SCANDALOS SUB TÂMPA: FC BRAŞOV – UTA 3-2

FC Braşov şi UTA Bătrâna Doamnă, două dintre cele trei echipe care au rămas invincibile în noul sezon al Ligii a II-a după cinci etape, s-au întâlnit astăzi pe stadionul Tineretului de sub Tâmpa, în deschiderea etapei a 6-a. Dacă arădenii obţineau în play-off-ul stagiunii trecute o victorie dramatică, care îi propulsa în barajul de promovare în Liga 1, scenariul s-a inversat în această seară. “Stegarii” au obţinut victoria cu două goluri marcate în prelungiri, cu tot concursul arbitrilor, care au acordat în minutul 90 un penalty scandalos gazdelor, la o cădere teatrală în careu. Derby-ul de sub Tîmpa a început furtunos, cu două goluri marcate în primele patru minute. Mai întâi, Curtuiuş, scăpat singur cu Iacob, a deschis scorul în minutul 2, cu un şut plasat pe lângă portarul braşovean, pentru ca peste doar două minute Sburlea să egaleze cu un şut de la 10 metri, la o fază încâlcită în careul arădean. UTA a fost mai bună în prima repriză, iar asta s-a concretizat şi pe tabelă, Adrian Petre marcând în minutul 41 cu un şut plasat de la marginea careului. Braşovenii au preluat clar initiativa după pauză, Miron având două intervenţii de excepţie în faţa lui Manole şi Iulian Popa. Cu o linie de mijloc lentă şi previzibilă, UTA nu a mai contat absolut deloc în atac, iar tactica defensivă avea să îi coste pe final pe arădeni.
Penalty inventat şi gol primit la ultima fază!
A fost însă nevoie de scandaloasa decizie din minutul 90, atunci când Manea l-a… atins pe Istrati, braşoveanul a căzut teatral în careu, iar centralul ploieştean Illyeş a dictat penalty la semnalizarea tuşierului Adrian Mărginean din Aiud. După multe proteste arădene, Ştefan Grigorie a executat précis lovitura de la 11 metri şi se părea că ne îndreptăm spre un egal. Lovitura fatală avea însă să vină la ultima fază, în minutul 93, atunci când acelaşi Istrati, nemarcat în careu, a înscris cu capul şi a pecetluit o victorie nemeritată a “stegarilor”, scor final 3-2. După o săptămână în care l-a cedat pe golgheterul Man, transferat la Steaua, UTA pierde incredibil la Braşov şi se îndepărtează de zona locurilor promovabile. Nagy a început meciul în formula: Miron – Al. David, Al. Manea, Gligor (cpt.), Burlă, Chindriş, I. Tănase, Strătilă (86 Costin), Andor (63 Copil), Curtuiuş (73 Vlad), Ad. Petre.