Eșec dur în Cupa României! Revelația SuperLigii a câștigat la scor de tenis cu Pecica

Progresul Pecica a fost învinsă clar pe teren propriu de prim-divizionara FC Hermannstadt, scor 0-6, într-un meci disputat astăzi, contând pentru etapa a doua a grupei A din Cupa României Betano la fotbal. Dacă în fața Petrolului a făcut o figură frumoasă, cedând doar cu 2-1, divizionara terță arădeană a fost surclasată de data asta de revelația și ocupanta locului 5 din SuperLiga, sibienii arătând o formă excelentă în ultima perioadă și în campionat. Portughezul Ruben Fonseca a deschis scorul în minutul 24, cu un șut la colțul scurt, pentru ca Biceanu să înscrie cel mai frumos gol al meciului, cu un șut în vinclu de la aproximativ 30 de metri. Fonseca a făcut „dubla” pe finalul reprizei, când a punctat cu latul din careu. În minutul 51, Petrescu a fost faultat în careu de Nasiru, Neguț a transformat lovitura de la 11 metri și a mărit avantajul sibienilor. Fostul utist Alexandru Oroian a marcat și el în minutul 69, cu un șut de la marginea careului, iar Gabi Iancu a închis tabela în minutul 76, cu o execuție frumoasă, de la aproximativ 16 metri.

Pecica, fără replică: a marcat și ex-utistul Oroian, Adi Petre a jucat după trei luni

La trupa lui Măldărășanu a evoluat, după o pauză de mai bine de trei luni și arădeanul Adrian Petre, care nu mai jucase într-un meci oficial din luna iulie. În ciuda victoriei categorice, la scor de tenis, Hermannstadt ar putea părăsi întrecerea dacă Pecica pierde și ultimul meci din grupă, acasă cu Corvinul, iar Petrolul învinge consolata deținătoare a trofeului, Sepsi Sfântu Gheorghe, deja eliminată din competiție! Tot în etapa a doua, vă reamintim că ieri s-au disputat meciurile: Corvinul – Sepsi 1-0 și Chindia – Petrolul 0-2. În clasamentul grupei A conduc Petrolul și Corvinul, ambele cu 6 puncte, urmate de Hermannstadt, 4 puncte, Sepsi 1, Chindia și Pecica, ambele fără punct acumulat.

Formații:

Pecica: Zamfir – T.Bodri, Nasiru (Bălașa 75), Wild, Aldan – Arsene (M. Salka 63), Moraru – Borcea, L.Bodri (Bozian 63), F. Nortey (Adamcsik 46) – Capătă (Răchită 46). Antrenori: Dan Stupar și Bogdan Bozian

Hermannstadt: Muțiu (Uțiu 71) – Oroian, Stoica, Antoche, K.Ciubotaru – Petrescu, Murgia, Biceanu (Mino Sota 60), Bărbuț (Butean 60) – Fonseca (Ad. Petre 60), Neguț (G. Iancu 71). Antrenor: Marius Măldărășanu.

Arbitri: Cristian Moldoveanu (Sfântu Gheorghe) – George Suciu (Câmpia Turzii), Roberto Ciuraru (Sfântu Gheorghe). Observator: Nicolae Grigorescu (Timişoara).