Eroul UTA-ei din Cupă decretează: „Cred că putem câștiga trofeul, ar însemna mult pentru oraș!“

Virgiliu Postolachi este golgheterul Bătrânei Doamne și fără îndoială cel mai eficient atacant al UTA-ei, dar și jucătorul providențial din lotul lui Laszlo Balint, el marcând aproape de fiecare dată goluri decisive. Cu golul de aseară, internaționalul basarabean a ajuns la cota 9 reușite stagionale, al doilea în Cupă, după un alt gol foarte important, cel cu FCSB, la remiza de la Arad din grupe: 2-2. Era atunci minutul 96, când Postolachi egala și aducea UTA-ei un punct ce s-a dovedit decisiv în soarta calificării UTA-ei în sferturi și chiar în lupta pentru câștigarea grupei. Aspect de asemenea important, pentru că primul loc i-a oferit echipei arădene șansa să joace acasă, în această fază a competiției! Postolachi a decis și sfertul de finală cu FCU Craiova, marcând cu sânge rece unicul gol al partidei disputate pe Arena Francisc Neuman, printre picioarele lui Gurău, după pasa excelentă venită de la Ubbink. Moldoveanul a înscris în toate meciurile cu oltenii lui Napoli din acest sezon, atât în acel 2-1 din turul Superligii cât și în returul din Bănie, fiind o adevărată bestia nera pentru juveți. „Mă bucur că am reușit să marchez din nou, muncesc foarte mult pentru asta la antrenamente. Am încercat să mă adaptez și cu noul post, să mă mișc mult, să apar la finalizare și să înscriu. Cu Ubbink am o relație particulară, ne înțelegem bine în afara terenului, iar pe teren ne simțim. N-a trebuit să se uite, știa că sunt acolo și mi-a dat un assist frumos. Cred că putem să câștigăm cupa, ar însemna mult pentru oraș, pentru club, pentru suporteri și pentru mine ar fi extraordinar să ridic trofeul deasupra capului. Vrem să scriem împreună istorie!

Postolachi, omul providențial pentru Balint! Cascini și-a făcut bine treaba la mijloc

Bautista Cascini a muncit și el mult la mijlocul terenului, aducându-și un aport important la victorie: „A fost un meci foarte greu, împotriva unei echipe bune, să nu uităm că au luptat până la ultimul meci pentru calificarea în play-off. Cred că a fost un meci echilibrat, noi am dominat prima repriză, au avut și ei niște ocazii apoi dar important este că până la urmă am reușit să ne calificăm noi. A fost greu și din cauza condițiilor, cred că nu și-a imaginat nimeni că în aprilie vom juca pe o astfel de vreme. Ne-am adaptat mai repede cu terenul, suntem și obișnuiți cu el și știm cum să jucăm aici. Faptul că am jucat titular nu contează atât de mult, asta depinde de antrenor. Indiferent că încep în primul 11 sau vin de pe bancă, încerc să dau tot ce am mai bun, să îmi ajut echipa și să fac ceea ce îmi cere antrenorul“, a spus după meci mijlocașul argentinian. Andrei Chindriș și-a făcut și el bine treaba în centrul defensivei, acolo unde alături de Benga formează un tandem greu de trecut.

Chindriș a închis culoarele spre poartă: „Poate le aducem fanilor o bucurie, în Cupă“

Din păcate, apărătorul UTA-ei s-a accidentat în repriza a doua și a fost nevoit să părăsească terenul: „Ne bucurăm mult pentru această calificare în cupă. Dacă în campionat lucrurile nu au ieșit cum am fi vrut, poate le aducem fanilor o bucurie măcar așa, prin cupă. Forță avem, dar trebuie să luăm lucrurile pas cu pas, avem o semifinală și vedem. Nu contează cu cine jucăm, oricum în cupă e greu și când joci cu echipe din eșaloane inferioare. Acum trebuie să continuăm să câștigăm, mai ales în campionat. Sper să fiu și eu bine până sâmbătă, am simțit o durere musculară în spatele piciorului, nu ar trebui să fie ceva grav.“ Utiștii revin de azi la munca de jos, cum se spune, pentru că în campionat o duc mult mai rău. Pe loc de baraj, roș-albii au deplasare complicată sâmbătă, pe terenul celor de la FC Voluntari, în etapa a treia a play-out-ului din Superliga.